Macaristan’dan Kosova’ya yönelik vize muafiyetine destek

Kosova ziyaretini gerçekleştiren Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, ülkesinin Kosova’ya vize muafiyeti ve Avrupa Atlantik entegrasyon sürecine destek sunacağını söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak, Kosova devletinin Avrupa-Atlantik entegrasyon ve vize muafiyeti süreci için Macaristan’ın yardımına güvenebileceğini söyledi.

Novak, kıtada istikrar ve barış için Batı Balkan bölgesinde de barışa ihtiyaç olduğunu ve KFOR’un bu yönde katkı sağladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Osmani ise Kosova’nın NATO üyeliği için bir hedefi ve vizyonu olduğunu belirtti.

Osmani, “Kosova’nın NATO’ya katılma hedefi, vizyonu ve çalışması var. Bunun için ülkemize çeşitli üyeliklerde destek veren Macar devletine teşekkür etmek istiyorum. Avrupa’daki her ülke gibi biz de birçok krizle karşı karşıyayız. Bölge devletlerinin desteğe ihtiyacı var. Kosova’nın Avrupa Birliği ile ilişkilerinin daha üst bir seviyeye çıkarılmasının zamanı geldi. Bu nedenle Kosova bu yıl aday statüsü için başvuruda bulunacak. Macaristan’dan da destek bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Üsküp YEE destekleriyle “Pro-Za Balkan” Edebiyat Festivali düzenlenecek

Read Next

Kovaçevski Atina’dan açıkladı: Kesintisiz linyit, kömür ve akaryakıt tedariği konusunda anlaştık