Kovaçevski Atina’dan açıkladı: Kesintisiz linyit, kömür ve akaryakıt tedariği konusunda anlaştık

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Yunanistan ile kesintisiz linyit, kömür ve akaryakıt tedariği konusunda anlaştıklarını söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski yaptığı basın açıklamasında, Yunanistan Başbakanı Kiriyakos Miçotakis ile birkaç net konu hakkında görüştüklerini ve anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Görüştükleri konuların birçoğunun enerji krizi üzerine olduğuna dikkati çeken Kovaçevski, “Çünkü krizin yoğunluğu ve Ukrayna’daki savaşın sonuçları, önümüzdeki kışı en iyi şekilde geçirmek için bölgesel birlik ve bölgesel işbirliğini gerektiriyor, bu son derece zor olacak ve bu, bölgedeki ve Avrupa’daki tüm liderler tarafından şimdiden onaylandı.” ifadelerini kullandı.

Bugün Yunanistan ile görüşülen ve üzerinde anlaşmaya varılan birkaç özel konu olduğunun altını çizen Kovaçevski, “Her şeyden önce, Yunanistan’daki madenlerden gelen linyit ve kömür tedariği tüm dönem boyunca, bu yılın dördüncü çeyreği ve gelecek yılın ilk çeyreği boyunca sorunsuz devam edecek, bu da Manastır ve Oslomey’deki kömür üretim tesislerine olanak sağlayacak, sorunsuz bir şekilde çalıştırılacaktır.” diye konuştu.

Kovaçevski, “Anlaşmaya vardığımız ikinci konu ise, elektrik arzını sağlayacak olan “Negotino” termik santralinin sorunsuz bir şekilde işletilebilmesi için şimdiye kadar olduğu gibi Yunanistan üzerinden kesintisiz akaryakıt tedariği, da bu kapasiteden.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Macaristan’dan Kosova’ya yönelik vize muafiyetine destek

Read Next

ABD’den Karadağ ordusuna 23 milyon dolar destek