Kuzey Makedonya’da Kovid-19 salgını nedeniyle verilen 1 buçuk yıl aranın ardından yüz yüze eğitim bugün yeniden başladı.

TIMEBALKAN

Başkent Üsküp’te Türkçe eğitimin kalesi olarak nitelendirilen Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda da ilk gün heyecanı yaşandı. Aile ve çocukların sağlık protokollerine uyarak maske ve mesafeye dikkat ettiği gözlemlendi.

Tefeyyüz Müdürü Salaydin Zekir TIMEBALKAN’a yaptığı açıklamada, 1 buçuk yıl aranın ardından okul kapılarının tüm öğrencilere açıldığını söyledi.

Zekir, “Eğitim Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre yüz yüze eğitim için hazır olmamız lazımdı. Bir buçuk aydan beri bu yeni dijital reformuna geçilmesi için tüm öğretmenlerin yaz tatili seminerle olsun, görüşmelerle geçildi. Ben müdür olarak, okul idaresi olarak tüm çalışanlarımız bu okuma yılı için en iyi şekilde hazırlıklarımızı yaptık.” diye konuştu.

Geçen seneki 2020-21 eğitim yılından da tecrübeleri olduğunu aktaran Zekir, eğitim dönemi için tüm tedbirlerin, protokollerin uygulandığını ve öğrencilerin 3 devrede okula geldiklerini anlattı.

Zekir, “Bu yılımızı en başarılı şekilde bitireceğimize inanıyorum. Çocuklarımıza, öğretmenlerimize, ailelerimize Allah sağlık versin. Çünkü bu durumda en muhim şey sağlık, ondan sonra okuma yılın başarılı bir şekilde bitmesini arzu ederim.” diye konuştu.

Çayır Belediye Başkanı Visar Ganiu da, Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nu ziyaret ederek öğrencilerin ilk gün heyecanını paylaştı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl sadece 1 – 3 sınıflar yüz yüze eğitim gerçekleştirmiş, geriye kalan sınıflar ise online eğitim yapmıştı.

Kronik ve nadir hastalığı olan öğrenciler, kronik hastalığı olan ailelerin çocukları, velilerin talebi ve diğer tıbbi olmayan nedenlerle ve okuldan önceden izin alınarak yüz yüze eğitiminden muaf tutulabilir.

Okullar geçen yıl Mart ayında koronavirüs krizinin başlangıcında kapandı ve dersler çevrimiçi olarak devam etti. Geçen yıl eğitim öğretim yılının başlangıcı bir ay gecikmişti.

Kalkandelen, Gostivar, Kırçova ve Struga’daki liselerde eğitimin çevrimiçi başlaması kararlaştırılmıştı.

Önceki Haber

Zaev: Okulların dışında da sorumluluk sahibi olmak önemli

Sonraki Haber

Sancaklı Boşnaklardan okullarda Sırp marşı uygulamasına tepki