Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, okulların açılmasının en çok istenen karar olduğunu ve okulların dışında da sorumluluk sahibi olmanın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Başbakan Zoran Zaev, yüz yüze eğitimin başlamasına ilişkin yayınladığı video mesajda, “Okulların fiziksel katılım ile açılması, öğrencilerin sağlıklı psiko-sosyal gelişimini isteyen herkes için en çok arzu edilen karardır. Geçen yıl hepimiz dünyayı kasıp kavuran bir salgınla karşı karşıya kalarak çok şey kaybettik.” ifadelerini kullandı.

Öğrenci ve öğretmenlere başarılı bir eğitim yılı dileklerin sunan Zaev, fiziksel katılımla öğretmekten daha iyi bir seçenek olmadığını ve öğrencilerin güvenli bir şekilde okula dönmeleri için her türlü çabanın gösterildiğini vurguladı.

Eğitim sürecinde tüm katılımcılardan maksimum sorumluluk ve protokollere saygı gösterilmesi gerektiğinin altının çizen Zaev, “Çevrimiçi öğretimin zorluklarıyla baş eden ve çocukların eğitimlerini kaybetmelerine izin vermeyen tüm öğretmenlere ve tabii ki velilere teşekkür etmek istiyorum. Şimdi, kısıtlayıcı önlemlerle geliştiremediğimiz her şeyi telafi etme zamanı.” değerlendirmesinde bulundu.

Fiziksel katılımlı eğitimden daha iyi seçenek olmadığını ve öğrenciler, öğretmenler ve kurumların da bununla hem fikir olduğunu kaydeden Zaev, “Hükümet, Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğrencilere sağlık açısından güvenli ortamlar sağlamak için her türlü çabayı göstermiştir. KOVID-19’un okullarda yayılmasını önlemek için öğrencilerden, öğretmenlerden, velilerden, belediyelerden eğitim sürecinde tüm katılımcılar tarafından benimsediğimiz plan ve protokollere azami sorumluluk ve saygı gösterilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

Dünya genelinde 35 milyon insan açlıktan ölüyor veya ölmek üzere

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da yüz yüze eğitim başladı