Sırbistan hükümeti, yeni eğitim ve öğretim yılının dersliklerde Sırbistan mili marşının çalınarak başlatılması kararı aldı.

Bu marşın Yugoslavya’nın dağılma sürecindeki savaşlar döneminde ayrılıkçı Bosnalı ve Hırvatistanlı Sırplar tarafından da kullanılmış olması, Sırbistan’da yaşayan Boşnakların tepkisine neden oldu.  

Konuya ilişkin bir açıklama yayınlayan Boşnak Ulusal KonseyiSancak bölgesinde yaşayan Müslümanların “Tanrı’nın adaleti” veya “Rab, Bize Adalet ver” şeklinde tercüme edilen “Bože pravde” başlıklı milli marşı Sırbistan devletinin ulusal marşı değil, Sırpların milli marşı olarak gördüklerinini açıkladı. Boşnak Ulusal Konseyi (BNV), bu marşa okullarda çalınma mecburiyeti getirilmesinin Sırp olmayalara yönelik bir provokasyon olarak değerlendirildiğini duyurdu.

Nakaratı “Tanrım kurtar, Tanrım Koru / Sırp topraklarını ve Sırp ırkını” şeklindeki marşın Boşnak öğrenci ve öğretmenler açısından provokatif olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Sancaklı Boşnaklar bu toprakların yerlisi olan medeni, kültürlü ve barış canlısı bir Avrupa halkıdır. Asırlardır diğer halklarla birlikte barış içinde yaşayan ve içerisinde yaşadığı devlete saygı gösteren bir halk olan Boşnaklar, devletten de aynı saygıyı ve Boşnaklara ve Boşnakların hislerine önem atfedilmesini beklemektedir. Saygı karşılıklı bir süreçtir ve başkalarına saygı gösterdiğiniz ölçüde saygı görürsünüz. Yeni eğitim yılının Sırp marşının çalınmasıyla başlamasına ilişkin bakanlık kararı farklılıklara yönelik bir saygısızlık ve Sırp olmayan halklara yönelik bir provokasyondur” denildi.  

Balkan News

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’da yüz yüze eğitim başladı

Sonraki Haber

İstanbulspor, Kosovalı futbolcu Jetmir Topalli’yi kadrosuna kattı