Geçtiğimiz hafta İstanbul’da Kuzey Makedonya ile Türkiye arasında iki ülke Savunma Bakanları arasında imzalanan askeri-mali işbirliğine ilişkin beş yıllık anlaşma Yunanistan’ı korkuttu.

Yunanistan medyasında çıkan haberlerde söz konusu savunma anlaşmasının Balkanlarda yeni “gerçeklikler” ortaya çıkardığı belirtildi.

Yunan medyası Greek City Times’da yayınlanan bir analizde, anlaşmanın Türkiye’nin Üsküp’ün silahlı kuvvetlerini modernize etmesi ve militanlığını artırması için her yıl fon sağlamasını şart koştuğu belirtiliyor.

Anlaşmanın Yunanistan’da pek çok kesimin rahatsızlık duymasına neden olduğu ifade edilen analizde, Müslüman yayının kuzey sınırının bir ucundan diğer ucuna yayıldığı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinin Yunanistan’ın komşu ülkeleri Bulgaristan, Makedonya ve Arnavutluk’u kucakladığı vurgulandı.

Kuzey Makedonya ile Yunanistan arasında imzalanan Prespa Anlaşması’nın da eleştirildiği analizde, Yunanistan’ın Kuzey Makedonya hava sahasını kontrol ettiği tezinin de düştüğü belirtildi.

Hür İnsan Hareketi (Dış Politika Sektörü) Direktörü Mihalis Pacikas konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çipras, Kotzias ve SYRIZA-ANEL hükümeti için Prespa Anlaşması’nın çok önemli olacağı anlatısı, Üsküp’ün, gerçekleşen diğer tüm anlaşmalarla birlikte beş yıllık anlaşmayı onaylayarak Türkiye’nin kollarına girmesiyle tamamen başarısız oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Prespa Anlaşması’nın ardından Türkiye’nin Makedonya ordusuna 7 bin 500 üniforma ve tank taşıyıcı araçlar hibe ettiğini kaydeden Pacikas, “Üsküp Savunma Bakanı’nın açıklamaları, Türkiye’nin basit bir müttefik olmadığı, önemli bir rolü olduğu yönünde. İstanbul ziyareti sırasında askeri teçhizat da alacağını söyledi.” diye konuştu.

Analist Georgios Karabeliyas ise Türkiye’nin Yunanistan’ı Balkanlar ve Üsküp’le kuşatmaya çalıştığının açık olduğunu kaydederek, “Böyle bir şeyle (askeri anlaşma) devam etmesi onun için önemli çünkü bu, Yunanistan adına Prespa Anlaşması’nın ne kadar aptalca olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda Yunanistan, Türkiye ile anlaşma yapmaya giden Üsküp semalarını da örtmelidir.” ifadelerini kullandı.

Tüm Yunanistan’ı saracak olan bir Müslüman yayının genişletildiğini iddia eden Karabeliyas, “Türkler, Türkiye ile ilişkilerde bu yönde baskı yapan Üsküplü Arnavutları da kullanıyor. Kosova ve Arnavutluk’taki genel olarak Arnavutların Türkiye ile yakın ilişkileri var.” yorumunda bulundu.


Önceki Haber

Simovski: Sağlık protokollerine uyulması bizim sorumluluğumuzda

Sonraki Haber

Halkbank’tan Kalkandelen “İstikbal” İlkokulu’na eko-kapsayıcı oyun alanı bağışı