Simovski: Sağlık protokollerine uyulması bizim sorumluluğumuzda

Devlet İstatistik Kurumu (DİK) müdürü Apostol Simovski, saymanların aşılanıp aşılanmadıklarının önemli olmadığını ve saygı duyulması gereken, uyulması gereken açık ve kesin Kovid protokollerinin olduğunu söyledi.

DİK Müdürü Apostol Simovski bugün hükümet binasında düzenlediği basın toplantısında, sağlık protokollerine maksimum şekilde uyulacağını ve bunun olmaması halinde sorumluluk alacaklarını belirtti.

Kuzey Makedonya Hükümeti’nin, devlet kurumları çalışanlarını nüfus sayımına geçici olarak dahil etme kararı için teşekkür eden Simovski, ancak yeterli sayıda sayım görevlisi olduğu için onların katılımına gerek olmayacağına dair umut ve beklentiyi dile getirdi.

– Sayım gönüllü bir faaliyet değildir

Nüfus sayımı gönüllü bir faaliyet değil, her vatandaşın yükümlülüğü olduğunu ve nüfus sayımı metodolojisinin ise ülkedeki kötü epidemiyolojik tabloya rağmen değişmeyeceğinin altını çizen Simovski, “Şu anda metodolojiyi değiştiremeyeceğimiz ve bu yönde düşünmeye niyetli olmadığımız herkes için açıktır. Kanunla kabul edilmiş, Resmi Gazete’de yayımlanmış ve Eurostat tarafından onaylanmıştır, dolayısıyla metodolojinin değiştirilmesi söz konusu değildir. Sayımı reddetmeyle ilgili olarak, çok kesin bir yasa var. Bu zorunlu bir faaliyettir, herkesin yükümlülüğüdür. Bu gönüllü bir faaliyet değil.” diye konuştu.

Sayım görevlileriyle ilgili olarak, yeterli sayıda aday olmasını beklediğini yineleyen Simovski, “Testten sonra kaç saymanımız olduğunu öğreneceğiz ve daha sonra ek personele ihtiyacımız olup olmayacağını söyleyebileceğiz. Ancak bugün sona eren ilana göre seçeceğimiz her yerde yeterli sayıda aday olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Read Previous

PKK ve FETÖ üyeleri Yunanistan’a kaçarken yakalandı

Read Next

Kuzey Makedonya ile Türkiye arasındaki savunma anlaşması Atina’yı korkuttu