Kalkandelen’de “İstikbal” İlkokulunda bugün engelli çocuklara erişim sağlayan eko-kapsayıcı oyun alanı kullanıma açıldı.

Yeni oyun alanı, Halkbank AD Skopje’nin kapsayıcı oyun alanları, sensör odaları, engelli rampaları, yardımcı teknoloji vb. sağlayarak ve tedarik ederek okullarda erişilebilirliği artırmaya çalışan “IN ol, Kapsayıcı ol, Dahil ol” projesinin bir bağışıdır.

Kapsayıcı oyun alanına lastik döşeme ve engelli çocukların güvenli kullanımı için uygun şekilde uyarlanmış çocuk destekleri, yeni yeşillikler ve sanatsal olarak boyanmış duvarlar yapılmıştır.

Kalkandelen Belediyesi Kamu İşleri Daire Başkanı Ahmed Kazimi, Halkbank’a yapılan bağıştan dolayı teşekkür ederek, bu oyun alanının sadece çocukların kullanacağı sıradan bir oyun alanı olmadığını, tüm vatandaşları bilinçlendirmek anlamına geldiğini söyledi. Engelliler, toplumda diğer vatandaşlar gibi eşit muamele görme fırsatına sahip olmalıdır.

Halkbank Genel Müdürü Bilal Sucubaşı’ya göre, her çocuğun kaliteli eğitime eşit erişim hakkı vardır, çünkü ancak o zaman her çocuğun sahip olduğu potansiyel ortaya çıkabilir. Eşit yaklaşım dediğimizde, özellikle eğitim ve sosyal hayata daha kolay entegre olabilmeleri için daha iyi fırsatları hak eden engelli çocukları kastediyoruz.

Halkbank AD Skopje Genel Müdürü Sn. Bilal Sucubaşı, “Bankamızın temel sloganı ve kurumsal felsefesinin “İnsanlar önemlidir” olduğunu göz önünde bulundurarak, Halkbank olarak “İstikbal” İlkokulundaki bu eko-kapsayıcı oyun alanının yapımında destek sağlamayı memnuniyetle kabul ettik. Bu elbette sadece bir adım, ancak bu tür adımların toplumsal yaşamın her alanına dahil edilmesi gerektiğine dair genel bir anlayışın gelişmesini ve artırılmasını etkileyeceğine inanıyorum. Bu nedenle, engelli insanların onurlu ve kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak için hepimiz bir araya gelmemiz ve her şekilde yardım etmemiz gerekiyor. Eşit ve mutlu bir topluma giden yol budur.” ifadelerini kullandı.

Halkbank’ın bağışı, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve “Adım Adım” Eğitim ve Kültür Girişimleri Vakfı’nın ve Kalkandelen’deen “Handimak” ve Kumanova’dan “Inkluzıva” dernekleri ile ortaklaşa yürüttüğü “İN Ol, Kapsayıcı Ol, Dahil Ol” projesi kapsamında gerçekleştiriliyor.

“Adım Adım” Vakfı temsilcisi Branka Caykovska konuşmasında “Projenin esas amacı, okul tesislerinin altyapı iyileştirmeleri yoluyla engelli çocukların eğitim olanaklarını iyileştirmek ve bu çocuklara aylık burslar vermektir.” dedi.  

Önceki Haber

Kuzey Makedonya ile Türkiye arasındaki savunma anlaşması Atina’yı korkuttu

Sonraki Haber

Edin Džeko, Dubrovnik’te restoran açtı