“Kuzey Makedonya çok kültürlü bir istisnadır ve etkili çok taraflılığa katkıda bulunur”

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Kuzey Makedonya’nın çok kültürlü bir istisna ve etkili çok taraflılığa katkıda bulunan bir ülke olduğunu söyledi.

Kuzey Makedonya Hükümeti Başbakanı Dimitar Kovaçevski, UNESCO’ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında, UNESCO’nun Paris’teki genel merkezinde düzenlenen Örgütün 42. Genel Konferansı’nda konuşma yaptı.

Başbakan Kovaçevski, ülkenin BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’na 30 yıllık üyeliğinin ardından Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin UNESCO’ya hitap eden ilk Başbakanı oldu.

Kendisinin konuşmayı yapan ilk Makedonya başbakanı olduğu için bu tarihi olaydan dolayı konuşmasını Makedonca yapacağını söyleyen Kovaçevski, “UNESCO ile işbirliğimizin, incimiz Ohri bölgesinin UNESCO koruması altına alındığı 1979 ve 1980 yıllarına dayandığını vurgulamak isterim. Bugün onu dünyadaki toplam 39 kültürel ve doğal miras arasında saymanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Hiçbir çıkarın, hem bizim hem de dünyanın doğal ve kültürel varlığını koruma ve koruma kararlılığından daha büyük olamayacağını ifade eden Kovaçeski, “Eylül ayında gerçekleştirilen 45. oturumda UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Ohri bölgesinin dünya doğal ve kültürel mirasının korunmasına ilişkin duruma ilişkin Raporu gözden geçirdi ve Komitenin ortak çabalarımıza saygı duyduğu, ancak aynı zamanda sorumluluğumuzun da eşit olduğu bir Karar aldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mariçiç’ten AK Raporu açıklaması

Read Next

K. Makedonya’da 130 şirketten dayanışma vergisi toplandı