Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mariçiç’ten AK Raporu açıklaması

Kuzey Makedonya Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bojan Mariçiç, Avrupa Birliği Kuzey Makedonya Delegasyonu Başkanı David Geer ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bojan Mariçiç, bugün Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti Basın Merkezi binasında Avrupa Birliği Kuzey Makedonya Delegasyonu Başkanı David Geer ile birlikte Avrupa Komisyonu’nun 2023 Raporu’nun yayınlanması münasebetiyle basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yardımcısı Mariçiç konuşmasında, Komisyon Üyesi Varhelyi ve Büyükelçi Geer’i, nerede olduğumuza ve genişleme sürecindeki her ülkenin şu anda nerede olduğuna ilişkin objektif bir tablonun hazırlanması sürecine olan profesyonel katılımları ve bağlılıklarından dolayı tebrik etti.

Batı Balkan ekonomilerinin büyümesine ilişkin yayınlanan Plan’ı da memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Mariçiç, “Bu, büyüme planıyla bizim ve bölge ekonomimizin güçlendirileceği, AB üyesi ülkelerin ekonomileriyle arasındaki farkların ortadan kaldırılacağı anlamına geliyor devlet sayısı azaltılacak, Avrupa ortak pazarına erişim sağlanacak ve Batı Balkanlar’ın Avrupa Birliği’ne entegrasyonu hızlandırılacak.” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Maricic ayrıca Komisyon’un reformlardaki durum ve ilerlemeye ilişkin objektif bir genel bakış sunduğunu ve çabaların artırılması gereken ve daha fazla sonuç elde etmemiz gereken alanları belirlediğini açıklayan Rapora da değindi.

Bu bağlamda fasılların büyük bir kısmında ilerleme kaydettiğimizi, hiçbir fasılda herhangi bir gerileme bulunmadığını anımsatan Mariçiç, ülkenin 2023’e hazırlıklılığının genel bir değerlendirmesiyle “iyi düzeyde” olduğunu vurguladı.

Read Previous

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Oktay, KDTP’yi ziyaret etti

Read Next

“Kuzey Makedonya çok kültürlü bir istisnadır ve etkili çok taraflılığa katkıda bulunur”