K. Makedonya’da 130 şirketten dayanışma vergisi toplandı

Kuzey Makedonya Gelir İdaresi Müdürü Sanya Lukarevska, bugün düzenlediği basın toplantısında vergi idaresi ve şirketler hakkında açıklamalarda bulundu.

Gelir İdaresi Müdürü Sanya Lukarevska bugün düzenlediği basın toplantısında, dün 8 Kasım itibarıyla 130 şirketten dayanışma vergisi kapsamında 2,3 milyar denar toplandığını açıkladı.

En büyük meblağ, 257,3 milyon dinar ile, 2022 yılı toplam geliri 11,3 milyar dinar olan, çelik döküm faaliyeti gösteren Üsküplü bir şirket tarafından ödendi.

Bu yükümlülük toplam tutarı 3 milyar 29 milyon dinar olan biri halka açık şirket olmak üzere 156 şirketi kapsıyor.

Kamu Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendilerine verdiği süreye rağmen henüz borcunu ödemeyen 26 şirketin toplam 726,6 milyon denar borcu bulunuyor.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlerin neredeyse yarısının Üsküp’ten (12) olduğunu ifade eden Lukarevska, geri kalanının ise Negotino, Ustrumca, Gevgeli, Delçevo, Manastur, Pirlepe, Çuçer Sandevo, Gostivar, Slupçan, Jelino ve Ohri olduğunu söyledi.

Borçlu şirketlerin faaliyetleri farklı olduğunu ifade eden Lukarevska, iki şirket kumar ve bahis işindedir, ikisi konut ve konut dışı binaların inşaatında, iki şirket ahşap, inşaat malzemeleri ve sanitasyon, ardından toptan ticaret faaliyetlerinde bulunduğunu belirtti.

Read Previous

“Kuzey Makedonya çok kültürlü bir istisnadır ve etkili çok taraflılığa katkıda bulunur”

Read Next

NATO: Müttefikler Gazze’de çatışmalara ara verilmesini destekliyor