Kovaçevski: Bu yıl tütün alımı % 26 daha yüksek fiyatla başlıyor

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, bu yıl tütün alımının % 26 daha yüksek fiyatla başlayacağını söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, bugün Meclis’te milletvekili sorusuna verdiği cevapta, “Tütün bizim stratejik ihracata yönelik şubemizdir ve son beş yılda istikrarlı ve sürdürülebilir üretim kaydetmiştir ve Hükümet olumlu sonuçlar veren önlemler sunmaktadır.” dedi.

Tütün alımının yasal olarak en geç 15 Aralık’ta başlaması gerektiğini anımsatan Kovaçevski, “Bu yıl 2022 hasadından tütün alımı Pazartesi günü başlıyor ve Devlet Tarım Müfettişliği verilerine göre bu yılki tütün alımının planlanan alım miktarı ve alım fiyatı açısından pozitif rakamlarla başladığını söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl tütünün ülke genelindeki 200 alım noktasında kayıtlı on şirket tarafından satın alınacağını söyleyen Kovaçevski, “Veriler, bu yıl önceki yıla göre daha fazla alım sözleşmesi olduğunu gösteriyor. 2022 hasadı için, 27 bin 712 sözleşmenin imzalandığı geçen yıla göre % 7 daha fazla olan 29 bin 653 sözleşme imzalandı. % 14,14 artış olduğu da sözleşmeli alanda da artış var.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıla göre daha kaliteli tütün elde edildiğini belirten Kovaçevski, bu yıl, 18 bin 662 ton tütün alımının yapıldığı geçen yıla göre % 12,5 artışla 21 bin ton tütün alınması beklendiğini ifade etti.

Read Previous

Slovenya ve Hırvatistan’da yeni vergiler uygulamaya koyuluyor

Read Next

Selanik’te Holokost Müzesi için son adımlar atılıyor