Slovenya ve Hırvatistan’da yeni vergiler uygulamaya koyuluyor

Slovenya ve Hırvatistan, enerji krizi ve ekonomik darboğaz nedeniyle yeni vergiler uygulama kararı aldı.

Slovenya, sadece enerji şirketlerine yönelik yeni bir vergi uygulaması hazırlarken Hırvatistan, tüm firmaların etkileneceği yeni bir gelir vergisi uygulamayı planlıyor.

Yeni vergi uygulamaları konusunda Avrupa Birliğinin adımlarını takip eden Slovenya hükümeti, 2022 ve 2023 yıllarında enerji şirketlerinin 1 megawatt saat başına 180 avroyu aşan gelirlerinin tamamen devlet bütçesine aktarılmasına karar verdi.  Yeni vergilendirme sisteminden üretim maliyeti 180 avronun üzerinde olan üreticilerle doğalgaz kullanan üreticilerin muaf olması kararlaştırıldı.

Yeni vergi, 2018-2021 dönemi ile 2022-2023 dönemindeki gelirleri arasında kıyaslama yapılarak vergilendirilecek petrol ve gaz şirketlerine de uygulanacak.

Hırvatistan’da “Robin Hood” vergisi

Hırvatistan’da uygulanacak yeni vergi ise hükümet yetkilileri tarafından “zenginden alıp yoksula verme” amaçlı olarak tanımlandı.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, 2022’ye özel yeni gelir vergisinin toplumun krizden etkilenen kesimlerine kaynak aktarımı amaçlı bir dayanışma biçimi olacağını söyledi.

Yeni vergi 2022’deki gelirleri 40 milyon avroyu aşan ve gelirleri 2018-2021 dönemi ortalamasına nazaran en az yüzde 20 artmış olan şirketleri kapsayacak.

Hırvatistan hükümeti, bu şekilde 265 milyon avro ek vergi geliri elde etmeyi ve bu geliri vatandaşlara yardım amacıyla kullanmayı planlıyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kurti, plaka kararının ertelenmesi talebini neden kabul etmediğini açıkladı

Read Next

Kovaçevski: Bu yıl tütün alımı % 26 daha yüksek fiyatla başlıyor