Selanik’te Holokost Müzesi için son adımlar atılıyor

Yaklaşık 10 yıl önce başlayan Selanik Holokost Müzesi inşaa sürecinde son aşamaya gelindi.

Kathimerini’de yer alan habere göre, inşaat ihalesinin 2023 yılının ilk ayında yapılması bekleniyor. 

Arazi mülkiyeti ve imar ile ilgili bazı sorunların kanunlarda yapılan değişiklikler ile çözüldüğü belirtildi. Değişikliklerin Resmi Gazete’de yayınlandığı kaydedildi. 

Selanik’te Holokost Müzesi’nin inşası için ilk adımlar on yıl önce atılmıştı. 2013 yılında Selanik Belediyesi, Selanik Yahudi Cemaati ve Yunanistan Demiryolları GAIAOSE arasında mülk konusunda işbirliği anlaşması imzalanarak süreç başlamıştı. 

Selanik Tren Kargo İstasyonu, 2. Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 50.000 Yahudinin Alman toplama kamplarına gönderildiği yer olarak biliniyor. 
Arazi, Yunanistan Demiryollar tarafından, 2014 yılında Selanik İsrail Cemaatine kiralandı. 

Ancak, Yahudi Cemaatine kiralanan arazinin tamamının Yunan Demiryollarına ait olmadığı sonradan ortaya çıktı. Ardından  Yunanistan Demiryolları ile Selanik Belediyesi arasında arazi takası yapıldı. 

Arazi takasına onay veren  yasa değişikliği, 18 Kasım 2022’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile onaylandı.

29 milyon euroluk projenin inşaatını Selanik Yahudi Cemaati denetleyecek. Müze, 3.166 metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Müzenin inşaası ve projenin tamamlanması için Alman hükümeti 10 milyon euro, Stavros Niarchos Vakfı 10 milyon euro ve Yunan devleti de 9 milyon euro ödeyecek.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Kovaçevski: Bu yıl tütün alımı % 26 daha yüksek fiyatla başlıyor

Read Next

Kosova Başbakanı Kurti’ye kirazlı saldırı