Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 283. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 283. sayıya ulaştı.

Kosova’da savaş sonrası dönemde Türkçe çocuk dergisi eksikliğini karşılamayı ve çocuk dergisi  boşluğunu dolduran dergi, öğrencilerin yaratıcılığını, duygu ve düşünce dünyasını geliştirmeyi amaçlayan bir dergi olarak, yeni sayısıyla çocuklarımızın sesi olmaya devam ediyor.

Derginin sahibi ve yazı müdürü Zeynel Beksaç’ın, Türkçe Dergisi’nin 283’üncü sayısındaki tanıtım yazısı şöyle:

Değerli okurlarımız,

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Türkçem dergisinin her sayısının Rumeli’de günyüzü görmesi her zaman altını çizerek vurguladığım gibi, bizim için Türkçe adına bir bayramdır.

Anadilimize olan sevgimizi anlatmaya kelimeler yetmez..

Her yeni sayı aynı zamanda bir yengidir bizim için. Aradan 26 yıl geçmesine rağmen, neşemiz, kıvancımız, çalışma azmimiz ilk günkü gibi…Allah ömür vermişse büyük bir heyecanla 300.sayıya doğru yol alıyoruz…

Değerli okurlarımız, bu sayımızda ağırlıklı olarak ünlü şair, aydın, diplomat Yahya Kemal Beyatlı’ya yer verdik. Onu doğumunun 140.yılında rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz.

Alim Kahraman’ın dediği gibi “Yahya Kemal, Türk şiir zevki ve dilinin, XIX. Yüzyılda geçirdiği büyük sarsıntının ardından yeniden kurulmasında büyük pay sahibi olan birkaç şairden biridir.

Yahya Kemal Beyatlı bizden biri. Balkanlı. Duyguları duygularımıza, hisleri hislerimize, özlemleri özlemlerimize karışmış bir büyüğümüz, yol göstericimiz, klasiğimiz. Doğduğu, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını bu topraklarda geçirdiği, soluduğu havayı bizler ‘kaybolmayan’ Rumeli topraklarında bu ruhla yaşıyor, anadilimizin nöbetine gücümüz yettiğince büyük bir sorumluluk ve gururla durmaya özen gösteriyoruz.

Bu sayıda: Saliha Mehlun’un”Bir Ses Mimarı:Yahya Kemal Beyatlı, Ertuğrul Karakuş’un “Yahya Kemal Mi Üsküp’ün Üsküp Mü Yahya Kemal’i Anlatır”, Gökhan Ergür’ün “Anadolu’nun Şiirdeki Gölgesi-Yahya Kemal Beyatlı”, Dr.Mümin Ali’nin “Balkanlarda Türkçenin Seyri ve Yahya Kemal Beyatlı”, Necla Dursun’un “Yahya Kemal Beyatlı ve Türk Sanat Müziği” konulu yazıları bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, derginin 283. Sayısında: Ercan Kasap’tan “Kenetlenmek” yazısını; Elmaz Yunusova’nın kaleminden Çağdaş Kırım Öyküsü “Kısmetli Gelin”ini; Mehmet Yardımcı’dan Aşıklarda Mahlas Değişimi”yazısını; Edanur İnce’den “Batı Trakya Türkleri Edebiyatında Genç Kuşak Şair Ve Yazarlar” konulu denemeyi;ayrıca:Ana Smiljaniç, Zeynel Beksaç, Fikri Şişko, Miftar Acemi,  Fahri Mermer ve Ayşe Tural’dan da şiirler okuma fırsatını bulacaksınız.

Yeni bir sayıda buluşana dek, sağlıkla kalın, hoşça kalın, dost kalın.

Read Previous

Türk sporcular, Sırbistan’da düzenlenecek Su Sporları Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek

Read Next

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında çoğu çocuk en az 12 Filistinli hayatını kaybetti