Kosova’da parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları yetkilileri, Kosova’da Siyasi Partilerin Finansmanı Yasa Tasarısı’nı görüştü. Düzenlenen yuvarlak masa toplantısına, Başbakan Kurti ve AB Kosova Özel Temsilcisi de katıldı.

Kosova’da Siyasi Partilerin Finansmanı Yasa Tasarısı’nın önemine vurgu yapan Başbakan Albin Kurti, bu konuda partiler arası uzlaşı olması gerektiğini söyledi.

Başbakan Kurti, “Siyasi Partilerin Finansmanı Yasası, fon kaynakları ile izin verilen miktarları net bir şekilde tanımlamalı ve maksimum şeffaflığı sağlamalıdır. Demokrasinin temeli olan seçimler, seçimini gerçeklere göre yapan iyi bilgilendirilmiş bir seçmene bağlıdır. Bunu, şirketler, lobi grupları veya özel çıkar grupları yapamaz. Kaynağı ve miktarı bilinmeyen kampanyalar, siyasi partilerde yolsuzluk unsurlarını temsil ettiğini ve dolyısıyla seçmenler ile demokrasiyi etkilediğini anlamalıyız. Bir şirketin bir partiye milyonlar vermesi, ona sempati duyduğu için değil, bu politikacının yarın iktidarda olmasını ve bu yatırımın katlarını ihaleler yoluyla kazanmasını istediği içindir” dedi. AB Kosova Özel Temsilcisi Tomas Zynoug ise, söz konusu yasa tasarısının demokrasinin işleyişi açısından özel bir önem taşıdığını söyledi. Zynoug konuşmasında, “siyasi partilerin finansmanı, demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün sağlıklı işlemesi için özel bir önem taşımaktadır. Siyasi partilerin finansmanı, şeffaflığı, hesap verebilirliği ve etkinliği artırmaya yönelik kapsamlı bir reformdur” ifadelrine yer verdi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Kırcaalili öğretmen Nigar Naim, Bulgaristan’da yılın öğretmeni seçildi

Sonraki Haber

Üsküplü Türk futbolcu Şaban Süleyman antrenörlüğe adım atıyor