1988 Üsküp doğumlu olan ve 10 yaşından itibaren futbol oynayan Şaban Süleyman, Makedonya Futbol Federasyonu (FFM) tarafından antrenörlük UEFA B lisansı diplomasını aldı.

TIMEBALKAN ÖZEL

Son olarak Makedonya 2. Lig takımlarından Kırçova takımı Vlazrimi Kičevo 77’de forma giyen Şaban Süleyman, antrenörlük kariyerine adım atmadan önce gelecek hedeflerini TIMEBALKAN ile paylaştı.

Üsküplü genç futbolcu Şaban Süleyman, 2018-2019 sezonundan sonra futbolculuk kariyerini sonlandırdığını ancak futbolcuyken kafasının bir yerinde antrenörlük olduğunu söyledi.

Futbolculuk döneminde bile bazen antrenörlere yardımcı olduğunu ve kendi fikirlerinin dinlendiğini kaydeden Süleyman, hali hazırda 3 yıl boyunca scoutluk (genç futbolcu izleme) yaptığını ifade etti.

26 Şubat 2021 tarihinde UEFA B lisansı eğitimine başladığını belirten Süleyman, “Eğitim Kuzey Makedonya’nın Doyran kentinde yapıldı. Eğitimin ilk etabı 2 bölümden oluşuyordu. İlk etapta teorik dersler aldık, ikinci etapta ise sahada profesyonel hocalardan antrenmanlara yönelik pratik dersler gördük.” diye konuştu.

Gerekli eğitimlerden sonra pratik sınavına girdiklerini ve 10 antrenman sunumu yaptıklarını söyleyen Süleyman, teori sınavını da başarıyla geçtikten sonra UEFA B Lisansı’nı elde ettiğini belirtti.

UEFA B Lisansı ile tüm genç kategorilerde antrenörlük ve Makedonya 2. Lig takımlarında da yardımcı antrenörlük yapabileceği bilgisini paylaşan Süleyman, “2.Lig’den ve altyapıdan teklifler aldım ama kabul etmedim. Ocak ayından sonra yeni planlamalarımız olacak. Umarım antrenörlük kariyerime güzel bir takımla, güzel bir projeyle başlarım.” değerlendirmesinde bulundu.

UEFA A Lisansı’nı almak için 2024 yılı sonuna kadar antrenörlük gibi bir dizi yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen Süleyman, “A Lisansı için başvuru yaptım fakat söz konusu yükümlülükleri yerine getirmediğimden dolayı kabul edilmedi. Herhangi bir takımda görev aldığımda yeniden başvurumu yapacağım ve İnşallah hem A Lisans, hem de en üst seviye olan Pro Lisansı almak için çok çalışacağım.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de takım çalıştırmayı düşünüyor mu sorusunu yanıtlayan Süleyman, “Türkiye’de takım çalıştırmayı kim istemez ki. En azından Türkiye’deki takımların altyapılarında görev almak isterim.” ifadelerini kullandı.

– Şaban Süleyman kimdir?

1 Şubat 1988 yılında Üsküp’te dünyaya geldi. İlköğretim Okulu’nu 1-4 sınıflarında Yaşar Bey Şkupi ve 5-8 sınıflarını Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda okudu. Yosip Broz Tito Lisesi’ni bitiren Süleyman, Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Pedagoji Bölümü’nde okudu.

Futbola ilk adımlarını Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda atan Süleyman, daha sonra profesyonel olarak ilk kez Sloga Jugomagnat (Shkupi) takımında 2007 – 2010 sezonlarında forma giydi.

Süleyman, Mısır takımı Ittihad El Shorta, Türkiye’den Kartalspor, İsviçre’den Dardania Lausanne‘de, Kuzey Makedonya’da Skopje, Metalurg, Rrufeja, Vrapçişte SK, Vlazrimi Kičevo 77, Genç Kalemler SK’da kulüplerinde forma giydi.

Önceki Haber

Kosova’da Siyasi Partilerin Finansmanı Yasa Tasarısı görüşüldü

Sonraki Haber

Zaev ve Kovaçevski koalisyon ortakları ile görüşüyor