Kosova’da geçtiğimiz yıl yapılması gereken nüfus sayımı, pandemi sürecinden ötürü ertelenmişti. Nüfus sayımı, bu yıl da yerel seçimlerden dolayı gelecek seneye ertelendi.

Kosova İstatistik Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İlir Berişa’nın Ekonomia Online’a yaptığı açıklamaya göre, elektronik formda yapılacak nüfus sayımı için gerçekleştirilen hazırlıkların dört aşamasından ikisi başarıyla tamamlandı.

Berişa, hazırlıkların 2018 senesinde başladığını ve dört aşamadan oluştuğunu belirtti. İlk süreç izlenecek yol haritasının yapılması ile ilgili. İkincisi yasa, bütçe, metodolojiler, iletişim ve haritalama ile alakalı. Üçüncü aşama saha çalışmasını kapsıyor. Dördüncü aşamada ise nüfus sayımının sonuçları açıklanıyor. Bu nüfus sayımı özel bir uygulama ile yapılacağı için diğerlerinden farklı olacak.

Kosova’da 2011’de yapılan nüfus sayımına göre ülkede 1.739.825 kişi yaşıyor. Nüfusun %92,93’ü Arnavutlar, %1,47’si Sırplar’dan oluşuyor.  

2002’deki verilere Kosova’da nüfus sayımına göre 2,3 milyon kişi yaşıyordu. Vatandaşların çoğu %88 ile Arnavutlar’dı. Arnavutlar’ı %7 ile Sırplar takip ediyordu. Azınlıklar ise Boşnaklar, Romanlar, Karadağlılar, Türkler ve Hırvatlar’dan oluşuyor.

Kosova’nın Prizren şehrinde çok sayıda Sırp ve Türk yaşıyor. Karadağlılar İpek şehri civarında yaşıyor. Hırvatar ise Yanova ve Letnica bölgesinde yaşıyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Aliya İzetbegoviç doğumunun 96’ncı yılında kabri başında anıldı

Sonraki Haber

“Bulgaristan koronavirüs salgınında dördüncü dalganın başlangıcında”