Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in doğumunun 96’ncı yılı dolayısıyla başkent Saraybosna’da bulunan Kovaçi Şehitliği’ndeki mezarı başında anma töreni düzenlendi.

İzetbegoviç’in kabri başındaki törene, Aliya’nın oğlu ve Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç ile Bosna Hersek Devlet Başkanlığının Boşnak Üyesi Sefik Dzaferovic katıldı.

Bakir İzetbegoviç, “Aliya İzetbegoviç sadece Bosna Hersek denilince akla gelmez. Farklı kültür, din ve ulusların bir arada yaşayabilmesi denilince de akıllara babam gelir.” ifadesini kullandı.

Dzaferovic de Bosna Hersek’in bağımsızlık yolunda verdiği mücadeleyle Aliya’yı hiçbir zaman unutmayacaklarını vurgulayarak, “Aliya’nın olgunluğu ve anlayışı her çağda ihtiyacımız olan duygular.” dedi.

Aliya İzetbegoviç kimdir?

Bosna Hersek’in Bosanski Samac şehrinde 8 Ağustos 1925’te doğan Aliya, İkinci Dünya Savaşı boyunca faşist ideolojiye ardından da komünist rejim ve uygulamalarına karşı çıktı.

“Genç Müslümanlar” isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan teşkilatın da kurucuları arasında yer alan Aliya, halkı için verdiği mücadele sırasında 1946 ve 1983’te 2 kez tutuklandı.

trthaber

Önceki Haber

Yunanistan’ın Zakinthos Adası’nda yangın söndürme uçağı düştü

Sonraki Haber

Kosova’da nüfus sayımı önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek