Kosova Meclisi, Batı Balkan ülke vatandaşlarının kimlikle seyahatini sağlayacak anlaşmayı onayladı

Kosova Meclisince, Batı Balkan ülke vatandaşlarının kimlikle seyahat etmelerine imkan sağlayacak anlaşma onaylandı.

Kosova Meclisi, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un ev sahipliğinde 3 Kasım 2022’de Berlin’de düzenlenen Batı Balkan Ülkeleri Konferansı’nda imzalanan Batı Balkan ülke vatandaşlarının kimlikle seyahatini sağlayacak anlaşma da dahil olmak üzere toplam 3 anlaşmaya onay verdi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Mecliste yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Kosova’yı veto etmesi nedeniyle iki ülkenin “zor ilişkilere” sahip olduğunu söyledi.

Söz konusu anlaşmaların yürürlüğe girmesinin ardından Kosova ile Bosna Hersek arasında yeni bağlar kurulacağını belirten Kurti, “Sırp toplumundan olan Bosna Hersek Başbakanı veya oradaki deyişle ‘Hükümet Başkanı’nın da anlaşmaları 3 Kasım 2022’de Berlin’de imzalamış olması, bu anlaşmaların Bosna Hersek’te de onaylanacağı konusunda bizi iyimser kılıyor.” ifadelerini kullandı.

Kosova’nın 120 koltuklu Meclisinde yapılan oylamada 82 milletvekili hazır bulunurken, anlaşma oy birliğiyle onaylandı

Bosna Hersek, bağımsızlığını tanımadığı Kosova’nın vatandaşlarına yönelik katı vize rejimi uyguluyor ve Kosova da 2014’ten itibaren karşılıklılık ilkesi esasınca Bosna Hersek vatandaşlarına yönelik aynı uygulamayı yürürlüğe koymuştu.

Kosova, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya’nın başbakanları, Berlin süreci kapsamında vatandaşlarının karşılıklı olarak ülkeler arasında kimlikle seyahat edebilmesi, üniversite ve meslek eğitim diplomalarının tanınmasını sağlayacak anlaşmaları imzalamıştı.

Anlaşmalar, ülkelerin hükümet ve meclislerinde onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Read Previous

İzetbegoviç: Ayaklarına çağırdılar, reddettim

Read Next

Prizren’de, depremde hayatını kaybedenler için mevlit okundu