İzetbegoviç: Ayaklarına çağırdılar, reddettim

Demokratik Eylem Partisi (SDA) lideri Bakir İzetbegoviç, koalisyon görüşmeleri sırasında Sırp lider Milorad Dodik ve Hırvat lider Dragan Covic’in kendilerini de ayaklarına çağırdığını fakat ikisini de reddettiklerini söyledi.

Dodik’in “Müslümanların liderlerini Hırvat ve Sırplar belirleyecek” dediğini kaydeden İzetbegoviç, Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) entitesinde kurulacak hükümet konusunda işlerin böyle gitmeyeceğini söyledi. Partisi SDA’nın FBiH entitesinde kendine en yakın partiden iki kat fazla oy aldığını ifade eden İzetbegoviç,  FBiH parlamentosunda en güçlü bileşenin SDA ile Demokratik Cephe (DF) olduğunu kaydetti.

DF lideri Zeljko Komsic’le birlikte 440 binden fazla oy aldıklarını ve bunun iktidar için koalisyona giden 11 partinin oyunun toplamından fazla olduğunu vurgulayan İzetbegoviç, yeni hükümette yer alan partilerin SDA ile koalisyona gitmek istememelerinin sebebinin SDA ve DF’nin seçim reformu konusundaki tutumundan rahatsız olan yabancıların söz konusu partileri bu şekilde yönledirmeleri olduğunu ileri sürdü.

Hükümeti oluşturan Sekizli İttifakın artık mevcut olmadığını vurgulayarak Boşnak ve Bosna Hersek yanlısı partileri “Bosna-yanlısı blok” oluşturmaya davet eden İzetbegoviç, bu şekilde “Dodik-Covic ikilisinin oluşturduğu problem ve engelleme uygulamalarının” bertaraf edilebileceğini ve ülkenin NATO ve Avrupa yolunda ilerleyebileceğini söyledi.  

N1 televizyonuna konuşan İzetbegovic, “Biz SDP’yi bundan beş sene önce Bosna-yanlısı bloğa dahil olmaya, koltukları paylaşmaya ve ülkeyi bölmemeye davet ettik. İstemediler” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Sırp Bakan Memic ile Büyükelçi Aksoy, Belgrad’da turizm fuarını ziyaret etti

Read Next

Kosova Meclisi, Batı Balkan ülke vatandaşlarının kimlikle seyahatini sağlayacak anlaşmayı onayladı