Kosova Başbakanı, ülkesinde çocukların ana dillerini öğrenme fırsatı olmasından mutlu

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkesindeki çok dillilik geleneğinden ve Kosova’daki çocukların ana dillerini öğrenme fırsatı olmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı dolayısıyla düzenlenen yuvarlak masa toplantısında, Kosova’daki Türk toplumunun basın yayın organları eksikliği, kadro yetersizliği, eğitim materyallerinin kalitesizliği gibi sorunlarla ilgili çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Kosova Başbakanlığında düzenlenen toplantıya, Kosova Başbakanı Kurti, Azınlık İşleri ve İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Rexhepi, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği Müsteşarı Şeyda Çimeli Aydın’ın yanı sıra Kosova’daki Türk toplumuna mensup aydın, sanatçı, siyasi, bürokrat, akademisyen ve medya mensupları katıldı.

Başbakan Kurti, burada yaptığı konuşmada Kosova’daki Türk toplumuna ülkeye sundukları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Geçen ay Kosova’daki Türkçe eğitimin 72. yıl dönümünü kutladıklarına dikkati çeken Kurti, “Ülkemizdeki bu uzun, çok dillilik geleneğinden ve Kosova’daki çocukların ana dillerini öğrenme fırsatı olmasından dolayı mutluyuz. Geçen yıl hükümetimiz Türkçe dilinde kaliteli ders kitapları sağlamak için bir çözüm buldu. 2022-2026 eğitim stratejimiz, Türkçe ders kitaplarının taslağı, revizyonu ve tercümesi ve uyarlaması için sürekli sübvansiyonları içermektedir.” ifadelerini kullandı.

Farklılıklarımız ne olursa olsun her vatandaşın yaşamının ve refahının iyileştirilmesine katkıda bulunacaklarına vurgu yapan Kurti, “Ortak noktamız ülkemiz, bu nedenle çok yönlü ilerleme için her adımda birlikte olacağız.” dedi.

KDTP Genel Başkanı Damka da Kosova’daki Türklerin önündeki en büyük sınavın nüfus sayımları olduğunu vurgulayarak “Nüfus sayımına hepimizin odaklanması gerekiyor. Nüfus sayımında bizim kimliğimizin sayımızın herhangi bir manipülasyona sebep vermeden tam çıkmasını sağlamamız gerekir.” değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Yardımcısı Rexhepi ise Kosova’daki Türk toplumunun Kosova Anayasası ile güvence altına alınan birçok haktan yararlandığını ifade etti.

Kosova’nın 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etmesinden itibaren her yıl 23 Nisan’da kutlanan “Kosova Türkleri Milli Bayramı” dolayısıyla ülke genelinde farklı kültürel ve sanatsal faaliyetler düzenleniyor.

trtavaz

Read Previous

Aliyev, Bulgaristan’da doğal gaz aktarım şirketleri arasında varılan mutabakatın imza törenine katıldı

Read Next

Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya dışişleri bakanları Hırvatistan’da bir araya geldi