Aliyev, Bulgaristan’da doğal gaz aktarım şirketleri arasında varılan mutabakatın imza törenine katıldı

Bulgaristan’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Bulgar mevkidaşı Rumen Radev, Bulgaristan’ın Bulgartansgaz, Romanya’nın Transgaz, Slovakya’nın Eustream’ın ve Azerbaycan’ın SOCAR doğal gaz aktarım şirketleri arasında varılan mutabakatın imza törenine katıldı.

Aliyev, törende yaptığı konuşmada, Orta ve Batı Avrupa’nın doğal gaz ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacak proje ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, “Bu belge, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve enerji güvenliğinin artırılması alanında atılan çok önemli bir adım oldu.” diyerek, böylece Avrupa’da daha çok ülkeye daha büyük ve güvenli gaz tedarik edileceğini söyledi.

Aliyev, “Ortak projemiz, devletlerimizin arasındaki yeni ilişkilerin düzeyini ve sahip olduğumuz siyasi diyaloğun dinamizmini ortaya koyuyor.” ifadesini kullandı.

Azerbaycan’ın, gelecekle ilgili büyük önem taşıyan, 9 Avrupa ülkesiyle stratejik işbirliği için sözleşmeler imzaladığına işaret eden Aliyev, Bulgaristan ve Azerbaycan’ın sadece dost değil stratejik ortak da olduklarını sözlerine ekledi.

Azerbaycan’ın gelecek yıllarda yeni doğal gaz kaynakları açacağını belirten Aliyev, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2027 yılına dek doğal gaz teminimizi iki kata çıkarmayı planlıyoruz. Halihazırda ülkemiz Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, İtalya’ya doğal gaz aktarımımızı yaparken, bu yıl listeye Romanya da bağlanacak. İç aktarım sistemleri arasındaki gerekli bağlantıların sağlanması durumunda Macaristan ve Slovakya’ya da aktarımımızı sağlayabiliriz.”

– Radev’den “başarılı iş birliği vurgusu”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de “Avrupa’da enerji alanında başarılı işbirliği alanında bir adım daha atıldı.” dedi.

Radev, etkin kararlar alındığında Avrupa’ya yeni doğal gaz kaynaklarının temini için başarılı bir uluslararası lojistik sağlandığına işaret ederek, “Bu ortak inisiyatifin temelindeki işbirliği, dayanışma anlayışı, Ukrayna’daki savaş başladıktan sonra yeni boyutlara kavuştu.” diye konuştu.

Mutabakatın, Azerbaycan’dan Orta ve Güneydoğu Avrupa’ya doğal gaz aktarımında ve çeşitlendirilmesinde yeni ve güvenilir bir fırsat yarattığını kaydeden Radev, “Bölgedeki ülkelerin arasında karşılıklı iletişim ve kapasite mübadelesine katkı sağlanacak. Ortaklarımız düzenli ve güvenilir ikmal konusunda en büyük ihtiyaç sahibi olduklarında biz, hep birlikte kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi konusunda bir hamle attık.” ifadesini kullandı.​​​​​​​

AA

Read Previous

Türkiye’den K. Makedonya’da “Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası ve Nişanı”

Read Next

Kosova Başbakanı, ülkesinde çocukların ana dillerini öğrenme fırsatı olmasından mutlu