Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği, geleneksel Ana Dili Günü Etkinliği düzenledi. Anti-salgın önlemlerine uyularak yapılan etkinlik sınırlı sayıda katılımla gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan konuklar arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği (GBTÖD) Başkanı Harun Bekir ve Dernek Başkanı Seyhan Mehmet yer aldılar.

Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı nedeniyle UNESCO tarafından 2021’nin anma yılı ilan edildiğini anımsatan dernek müdürü Müzekki Ahmet, programı Yunus Emre’ye ithaf ettiklerini ve ayrıca Mayıs ayında Yunur Emre Anma Haftası etkinliği düzenleyeceklerini bildirdi.

Organizatöre teşekkür eden T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Ana Dili Günü’nün önemi ve anlamını belirterek kutladı. Ana dilinin çok iyi bir şekilde öğrenilmesi, sahiplenilmesi ve geliştirilmesinin gerektiğinin altını çizen Ergani, 2021 yılının Türkiye’de Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak kutlandığını ifade etti.

Programda derneğin çatısı altındaki amatör sanatçı gruplarında yer alan yetenekli çocuk ve gençler, Yüksel Esen, Sebahat Necip ve Ayhan Şakir’in yönetmenliğinde hazırladıkları şiir, türkü, şarkı ve dans gösterisinin yanı sıra Kırcaali Türk Folklor Ekibi de muhteşem bir halk oyunları gösterisi sundu. Ayrıca Kirkovo (Kızılağaç) Fotinovo (Hatipoğulları) Hristo Smirnenski Lisesi öğrencileri, Türkçe öğretmenleri Zekiye Hasan’ın yönetmenliğinde hazırladıkları Yunus Emre şiirleri seslendirdiler.

Türkçenin ve Türk folklorunun geliştirilmesine katkılarından dolayı Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet ve Türkçe eğitimine katkılarından dolayı Zekiye Hasan, Filibe Başkonsolosluğu tarafından plaketle ödüllendirildi. Ayrıca Filibe Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü’nün AB destekli bir proje kapsamında düzenlediği Yunus Emre Şiirleri Okuma Yarışması’nda dereceye giren Fotinovo okulu öğrencilerine de ödülleri verildi.

Görevi boyunca Türkçe eğitimini teşvik eden ve destekleyen Ergani’ye en içten teşekkürlerini sunan Zekiye Öğretmen, derneğin kapılarını her daim açık tutan Müzekki Ahmet’e ve GBTÖD Başkanı Harun Bekir’e de teşekkür etti. Öğretmen, velilerin okullarda Türkçenin zorunlu seçmeli ders olarak okutulması için dilekçe vermeleri çağrısında bulundu.

Programda yer alan bütün çocuk ve gençlere organizatörler ve Başkonsolosluk tarafından hediyeler verildi.

Önceki Haber

VMRO DPMNE, İçişleri Bakanı Spasovski’nin istifasını istedi

Sonraki Haber

Atina ilk kez davet edildi, Dedeağaç’a dev Amerikan çıkarması