NATO’nun ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için ABD, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yer alan Dedeağaç’a 1800’den fazla zırhlı araç ve en az 20 bin asker çıkarıyor. Tatbikata Yunanistan’ın ilk kez dahil edilmesi dikkat çekti.

ABD, NATO çerçevesinde Orta ve Doğu Avrupa’da yapacağı ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için Yunanistan’ın Dedeağaç limanına adeta çıkarma yapıyor. Türkiye sınırına 55 km uzaklıktaki limana toplam 145 helikopter, 1800’den fazla zırhlı araç ve 20 binden fazla askeri personel çıkarılacak. Operasyonun iki gün içinde başlaması bekleniyor. Tatbikatta yer alacak ABD güçlerinin ilk bölümü “Endurance” adlı yük gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek.

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre dev sevkıyat, 7 ayrı seferde, mayıs ayına kadar tamamlanacak. “Orta ve Doğu Avrupa’da Rus tehdidi” senaryolarına dayalı ve bazı NATO üye ülkelerinin de yer alacağı tatbikat, ilkbaharda başlayarak yaz ortalarında tamamlanacak. Tatbikat; Yunanistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Macaristan, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Polonya, Romanya ve Slovenya’da gerçekleştirilecek.

Cnntürk

Önceki Haber

Kırcaali’de Düzenlenen Uluslararası Ana Dili Günü Programı Yunus Emre’ye İthaf Edildi

Sonraki Haber

AA ve TİKA iş birliğinde ‘Çevrim içi Temel Diplomasi Muhabirliği Eğitim Programı’ başladı