Kerry’den Fetullah Gülen açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iade edilmesiyle ilgili, iletilecek delillerin standartlara uygun olması durumunda, iade anlaşmasına uyacaklarını, aksini yapmada bir çıkarları olmadığını söyledi.​

Türkiye’nin, darbe girişimine kalkışan terör örgütü FETÖ lideri Fetullah Gülen’in iade edilmesi için talebini yinelemesinin ardından ABD’den önemli bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı John Kerry, iletilecek delillerin standartlara uygun olması durumunda, iade anlaşmasına uyacaklarını, aksini yapmada bir çıkarları olmadığını söyledi.

Kerry, Brüksel’de, AB dışişleri bakanları toplantısına katılmasının ardından, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yle ortak basın toplantısı düzenledi.

“Anlaşmaların önünde duracak bir şey yapmıyoruz”

John Kerry, FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi ile ilgili bir soruya şu cevabı verdi:
“Gülen’le ilgili biz henüz bir iade talebi almadık. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyu önünde ABD’den Gülen’in iade edilmesini istedi. Ben, Türkiye Dışişleri Bakanı’na iadenin, uygun kanallarla yasal zeminde ve resmi olarak istenmesi gerektiğini söyledim. Bize gönderecekleri iade dosyasında, suçlama değil kanıt göndermeleri gerektiğini söyledim.

Bizim, birçok ülkedeki hukuk sistemlerine de uyan gerekli delilleri görmemiz gerekiyor. Deliller bu standartlara uyuyorsa, Türkiye ile olan iade anlaşmalarının gereğini yerine getirmemekte herhangi bir çıkarımız yoktur. Hiç resmi bir iade istenmedi. Hiç bu konuyla ilgili böyle deliller sunulmadı. Anlaşmaların önünde duracak herhangi bir şey yapmıyoruz.”

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

Başbakan Yıldırım: Dökülen her damla kanın hesabını soracağız

Read Next

Müzakereler ABD’nin Üsküp rezidansında devam ediyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *