Başbakan Yıldırım: Dökülen her damla kanın hesabını soracağız

Başbakan Yıldırım, “Bu işe kalkışanlar şunu bilmelidir ki; dökülen her damla kanın hesabını öyle bir çetin soracağız ki bunu görecekler. Bu, bizim milletimize karşı en ulvi görevimizdir.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin, “Her ne kadar bu darbe girişimi TSK bünyesinde başlatılmış olsa da bunu yapmaya kalkışanların TSK’nın vatanını, milletini, bayrağını seven subay, astsubay ve mensuplarıyla zerre kadar alakası yoktur. Bunlar asker elbisesi içine girmiş eli kanlı canilerdir, terör örgütünün mensuplarıdır.” dedi.

Yıldırım, “Bu işe kalkışanlar şunu bilmelidir ki; dökülen her damla kanın hesabını öyle bir çetin soracağız ki bunu görecekler. Eğer bu hesapları görmezsek bize, bu dünyada da öbür dünyada da rahatlık yok. Bu, bizim milletimize karşı en ulvi görevimizdir.” şeklinde konuştu.

“208 şehidimiz var”

Başbakan Yıldırım, “Bu darbe kalkışmasında ne yazık ki şu ana kadar tespit edilen 208 şehidimiz var. Bunların 60’ı polis, 3’ü asker, 145’i de sivil kahraman şehitlerimizdir.” dedi.

“Bütün riskli alanları kontrol etmeyi sürdüreceğiz”

Darbe girişimiyle ilgili gözaltıların sürdüğünü belirten Yıldırım, “Bundan sonra zerre kadar ihtimali bile gözardı etmeden, bütün riskli alanları kontrol etmeyi sürdüreceğiz. Vatandaşlardan isteğimiz; ayrıştırıcı olmayalım, kucaklayalım, dostluk halkasını genişletelim.” dedi.

Darbe teşebbüsünün Türkiye’nin bekasına, demokrasisine karşı bir darbe olduğunun ayan beyan belli olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bunu yapanlar da bellidir. Bunların kainat imamı dedikleri her ne kadar ‘bizim haberimiz yok, hükümet öyle bir oyun oynuyor, kendi emellerini gerçekleştirmek için böyle bir tezgah içinde’ dese de cümle alem biliyor, 7 bin 500 kişilik gözaltına alınanlardan bu işin adresinin çok net olarak belgeleriyle elimizde olduğunu da kamuoyunun bilmesinde fayda var.” ifadelerini kullandı.

“Kararlılığımızdan en ufak bir gevşeme yoktur”

Yıldırım, “Türkiye’nin yüzyıllık tecrübesi içerisinde küçümsenecek bir olay değil ama bunun gibi daha birçok tehdidi de aynı anda bertaraf edecek gücünün olduğunu dünya alem bilmelidir. Dolayısıyla dış tehditlere karşı alarm halimiz devam ediyor, bölücü terör örgütlerine karşı da kararlılığımızdan en ufak bir gevşeme yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bugün itibarıyla finansal sistemimiz tıkır tıkır çalışıyor. Bankalarımız, borsamız çalışıyor. Merkez Bankası işin başında, ihtiyaç olunca gereken her türlü tedbiri almak için hazır bekliyor. Bugün ekonomik göstergelerdeki yaşanan değişim, Türkiye’nin normal günlerdeki değişiminden farklı değil. Değişim normal sınırlarda seyrediyor. Bu da şu demektir, bu darbe demokrasinin, milli iradenin temsilcisi siyasi otorite tarafından bastırılmış, hayat normale dönmüştür, piyasanın verdiği mesaj budur.”

AA

Read Previous

Gülen’in iadesi için imza kampanyası

Read Next

Kerry’den Fetullah Gülen açıklaması

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *