Karadağ İslam Birliği Reis-ul Uleması Rifat Feyziç, Karadağ’da Müslümanlara ait olup gasp edilen mülkler konusunda T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’dan yardım talebinde bulundu.

Resmi bir ziyaret çerçevesinde Karadağ’da bulunan T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, burada Karadağ İslam Birliği Reis-ul Uleması Rifat Feyziç ile bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin olarak yayınlanan açıkalamada Feyziç ve Ünal’ın Karadağ’daki Müslümanların mülkleri, faaliyetleri ve mevcudiyetlerinin tarihine ilişkin arşiv kayıtları konuşuldu.

Feyziç, arşiv kayıtlarının Karadağlı Müslümanların geçmişteki sosyal, siyasi ve kültürel faaliyetlerine ışık tutabileceğini ifade etti. Feyziç, bu çerçevede Karadağ İslam Birliği’ne ait mülkler ve genel olarak ülkedeki İslam mirasına ilişkin arşiv kayıtları konusunda Türkiye’den destek talebinde bulundu.

Karadağ’da tarihi kayıtların Müslümanlar aleyhinde değiştirildiğine ve Karadağ’daki Müslüman varlığına ilişkin izlerin silinmeye çalışıldığına işaret eden Feyziç, Türk arşivlerinin bu meselede Karadağlı Müslümanlara önemli yardımı olabileceğini ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 10 bin 556 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Bulgaristan ekonomisi 2021’in ilk çeyreğinde % 2,5 büyüdü