42. Uluslararası Film Kamera Festivali “Manaki Kardeşler” Manastır’da (Bitola) devam ediyor.

Martin NİKOLOVSKİ / TIMEBALKAN

Bu yılki sloganı “Her şeye rağmen” olan festivalin açılış törenine oyuncular, siyasetçiler, yönetmenler, medya çalışanları ve sinemaseverler dahil çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta, genç yönetmen Dina Duma ve görüntü yönetmeni Naum Doksevski’nin ilk yönetmenlik denemesi olan Makedon filmi “Kız kardeşler” gösterildi.

Festivalin hamiliğini Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski üstleniyor.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski festival açılışında yaptığı konuşmada, “Manaki Kardeşler’in 42. baskısı, tüm zorluklara ve sorunlara rağmen hayatın her kesiminde iyimserlik ve umutla devam etmemiz gerektiği gibi, Festival’in canlı ve her şeye rağmen ayakta kaldığını gösteriyor” dedi.

UFFK “Manaki Kardeşler” direktörü Simeon Damevski de filmi ve yaratıcılarını kutlarken, dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere, film yapımcılarına ve sanatçılara bu festivalin dünya sanatını kutlamaya devam edeceğine dair bir mesaj gönderdiğini söyledi.

Festival yönetiminden yapılan açıklamada ise “Manaki Kardeşler Festivali, dahilerin görsel sihir yoluyla bizim için yarattığı film büyüsünü kutluyor. Şimdiye kadar, bu film büyüsünün en büyük sihirbazları Festival sahnesinde yer aldı ve dün gece Manastır’da 42. gözlerin düşler dünyası bize dokundu.” değerlendirmesi yapıldı.

Kamera arkasındaki Avusturyalı Christian Berger, Altın Kamera 300 Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Film Sanatına Üstün Katkı dalında Özel Kamera 300’ün kazananları, Rus sinema sihirbazı Andrei Konchalovsky ve İngiltere’nin en ünlü film, tiyatro, televizyon ve konser müziği bestecilerinden Jocelyn Puck oldu.

Film Profesyonelleri Derneği (DFRM) tarafından verilen “Makedon Filminin Büyük Yıldızı” ödülü oyuncu Severjan Bajram’a verildi.

Önceki Haber

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 249. sayısı çıktı

Sonraki Haber

Hüsrev Emin’in nüfus sayımıyla ilgili açıklamaları ulusal basında geniş yankı buldu