Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 249. sayıya ulaştı. Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 249. sayıyı anlattığı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Değerli okurlarımız, 249. kez sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyiz. Bir sonraki sayımız 250 olacak.

2021 yılı, bilindiği üzere Kosova Türkleri açısından son derece önemli bir yıl.

Değerli gazeteci dostumuz Ercan Kasap “Kosova Türklerinin Büyük Yıldönümleri” başlığı altında bir yazıyı kaleme aldı. Onu sizlerle paylaşıyoruz.

Bunu, D. Mehmet Doğan’la Anadolu Mektebi’nde yapılan Mehmed Âkif ve İstiklâl Marşı söyleşisi izliyor. Doğan: “Âkif, Safahat başlıbaşına  bir mektep” diyor. Ayrıntıları 4-5 sayfalardaki söyleşiden öğrenebilirsiniz.

Havva Tekin’den bu kez “Hal ve Balıkçı” adlı öyküyü okuma fırsatını bulacaksınız.

Enver Baki Türkçem dergisinin bu sayısına en yeni öyküsüyle konuk oluyor: “Büyüdüm mü, ya boksör, ya da polis olacağım”.

İzmir’den dostumuz Mehmet Yardımcı “Bilmecelerimizde manilerimizde şiirlerimizde çiçek” konulu yazısıyla okura merhaba diyor.

Kerkük’ten  Mehmet Haşim SALİHİ  “Okulda Aldığım İlk Ders:Türkçe Konuşmak Yasaktır!” diyor yazısında.

Avrasya Tiyatrolar Birliği’nin Genel Kurul Toplantısının Birinci Oturumu 6-8 Ağustos’ta İstanbul Maltepe’de gerçekleşti. Bu kurul toplantısı ile birlikte birliğe üye ülkelerin sayısı 21’e yükseldi. Kosova’dan temsilci olarak tiyatro sanatçısı Sonay Buş katıldı. Kendisi deneyimini Türkçem dergisine anlattı.

Ünlü şairimiz Fahri Ali’nin 5. Ölüm yıldönümü. Gene ünlü genç şairemiz Leyla Şerif Emin Üsküp’te Kurşunlu Han’da, Priştine’de Osmanlı eseri Saat Kulesi onarılıyor gibi haberler ve ünlü araştırmacı yazar Raif Vırmiça’nın Şeyh Süleyman Acize Baba Efsanesi konulu yazısını dergimizin orta sayfalarında okuyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra; Kamuran Özaktürk’ten “Papazın Katırı” öyküsünü, Prof.Dr. İrfan Morina’dan

“Prof.Dr.Melahat Pars’ın Başarısı ve Türkçe-Makedonca Sözlük” yazısını, Muhammet Ustaibo’dan “Priştine Radyosu Türkçe Proğramının 70. Yıldönümü” değerlendirmesini, Şecaettin Koka’nın Tan Gazetesi arşivinden aldığımız “Yunus Emre Sevgi Yılı Nedeniyle Prizren’de Görkemli anma Töreni Düzenlendi” adlı yazısını Türkçem dergisinin bu sayısında okuyabilirsiniz. Çocuk şiirleri ve arka kapaktaki değerli şaire İlter Yeşilay’ın “Gözlerin Kalbimin Attığı Yerdir” adlı şiiri 249.sayıda bulabileceğiniz eserlerdir.

Yeni, daha doğrusu 250.sayıda buluşana dek, hoşça kalın, sağlıklı kalın, kendinize çok iyi bakın…

Önceki Haber

Bursa, “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” Seçildi

Sonraki Haber

K. Makedonya’nın önemli festivallerinden 42. Manaki Kardeşler Festivali devam ediyor