Hüsrev Emin’in nüfus sayımıyla ilgili açıklamaları ulusal basında geniş yankı buldu

Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu Koordinatörü Hüsrev Emin’in ülkede devam eden nüfus sayımı ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar ulusal basında geniş yankı buldu.

18 Eylül tarihinde Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski’nin katıldığı Kanal 77’nin Stadion isimli yayına telefonla bağlanan KM Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu Koordinatörü Hüsrev Emin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Yüzde 7’nin altındaki bir oranı kabul etmeyeceğiz”

Emin, “Yapılan tüm uzmansal değerlendirmeler, sahadan elde edilen bilgiler, analizler, STK’ların yapmış olduğu anketler, seçmen listeleri ve Dünya Bankası’nın analizleri, Devlet İstatistik Kurumu’nun yayınlamış olduğu Türklerde doğum oranı gibi verilerin ışığında Türk Milletinin Kuzey Makedonya’da en az yüzde %7’lik bir orana sahip olduğu kararı, Mart ayında yaptığımız sayım değerlendirme çalıştayında diğer karar maddeleri arasında alınmış olup bu oranın altındaki sayım sonuçları asla kabul edilmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya’da devam ede nüfus sayımıyla ilgili ihlal ve eksikliklere vurgu yapan Hüsrev Emin, Türkçe elektronik formunda soruların Türkçe cevapların ise Makedonca olduğunu dile getirdi. Bu durumun ülkede yaşayan Türk toplumunda endişe uyandırdığını ve sayıma olan güvene gölge düşürdüğünü sözlerine ekledi.

“Nüfus sayımını boykot edebiliriz”

Ülkede 206 Türk saymanın görev alması gerekirken hâlihazırda 73 Türk sayman eksiğinin devam ettiğini ifade eden KM Türkleri MSKK Koordinatörü Hüsrev Emin, tespit edilen ihlaller ve eksikliklerin yetkili merciler tarafından en kısa zamanda giderilmemesi hâlinde sayımları boykot edebileceklerini vurguladı.

Yayının devamında Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski cevap vermeye çalışırken Türk toplumunu tatmin edecek cevaplar vermekte zorlandı.

Yayının tamamını bu bağlantıdan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=ufStcrCZ7a8

Read Previous

K. Makedonya’nın önemli festivallerinden 42. Manaki Kardeşler Festivali devam ediyor

Read Next

K. Makedonya’daki nüfus sayımında 1 milyon kişi kaydedildi