K. Makedonya’da körlerin yalnızca yüzde 10’u Braille alfabesini biliyor

Görme Engelliler Derneği Başkanı Dragi Vitanov, Kuzey Makedonya’da körlerin yalnızca yüzde 10’u Braille alfabesini bildiğini söyledi.

İştip’te görme engelliler ve görme engelliler ilk kez su faturalarını Braille alfabesiyle aldılar. Bu haber 2023 yılının en olumlu haberlerinden biriydi. Bu hakkın kullanılmasına öncülük eden kişi, İştip, Probiştip, Radoviş, Karbinci ve Konçe belediyeleri Görme Engelliler Derneği başkanı Dragi Vitanov’dur.

İştip’te derneğin 85 üyesinden sadece beşinin su faturası Braille alfabesiyle gönderiliyor. Vitanov, ilk başta eski makinesinde çalışmasına rağmen üyeleri için bu hesapları hazırlamakta hiç zorlanmadı.

Eski bir makine üzerinde çalıştığını ve çok zorlandığını kaydeden Vitanov, “İştip’teki tek braille yazıcıyı kullanmak için gerekli işlemleri yapamazsak, her faturanın benzersiz olması, ayrı ayrı görüntülenmesi gerektiği gibi büyük bir sorunum olmasına rağmen eski makineyle çalışmaya devam edeceğim.” diye konuştu.

“Isar”ın yöneticisi Kiril Zajkov ile birlikte İştip’teki tek modern Braille yazıcısını faaliyete geçireceklerini ve bu sayede körler için hızlı banknot basılmasını sağlayacaklarını umduğunu belirten Vitanov, bu olumlu projenin kapsamına giren insan sayısının az olması teknik imkanlardan değil, yalnızca sekiz kör kişinin yani yüzde 10’unun Braille alfabesini bilmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Vitanov, “Bu yüzde Makedonya genelinde de geçerli bir yüzdedir. Şimdilik İştip’te, “Isar” – İştip kamu hizmeti şirketi ile birlikte Braille alfabesinde beş hesap, beş aylık fatura oluşturduk. Başlamak için JP “Isar” İştip’in yöneticisi Kiril Zajkov ile anlaştık. 15 Ekim Dünya Görme Engelliler Günü’nde fikir olarak verdik ve ilk faturalar Braille alfabesiyle basıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Spasovski: Vatandaşların güvenliğinin sağlanması amacıyla güçlendirilmiş operasyonel önlemler ve önleyici faaliyetler yapılıyor

Read Next

Kosova Başbakanı Kurti, yılın ilk görüşmesini Büyükelçi Angılı ile gerçekleştirdi