Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Aziz Kiril ve Metodiy anma programına katılmak için başkent Üsküp’ten Roma’ya seyahat etti.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Uluslararası Üsküp Havalimanı’nda Bulgar mevkidaşı Rumen Radev ile baş başa kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

İki cumhurbaşkanı Üsküp Uluslararası Havalimanı’nda basına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, ülkemizin Avrupa Birliği üyeliği için katılım müzakerelerinin resmi olarak başlamasının ve AB ile Kuzey Makedonya arasında ilk hükümetler arası konferansın yapılmasının tüm bölgenin istikrarını ve refahını olumlu etkileyeceğini vurgulayarak, Bulgaristan’dan Haziran’daki AB Konseyi toplantısı öncesinde destek talebinde bulundu.

Görüşmede Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki ikili ilişkiler, iki ülke arasındaki İyi Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması kapsamında ele alındı.

İki cumhurbaşkanı, iyi komşuluk ilişkilerini güçlendirme ve Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki siyasi diyaloğu ilerletme konusundaki güçlü bağlılıklarını dile getirdi.

Üsküp Uluslararası Havaalanında düzenlenen görüşmenin ardından, iki cumhurbaşkanı Bulgaristan Cumhuriyeti devlet uçağıyla Roma’ya seyahat etti.

Önceki Haber

Hırvatistan’daki genç Türkçe sevdalıları faaliyetleriyle iki ülke ilişkilerine katkı sağlıyor

Sonraki Haber

Eğitim Bakanı Carovska: Eğitimde değişiklikler olmalı