Hırvatistan ve K. Makedonya kültürel işbirliği programı imzaladı

Hırvatistan Kültür Bakanı Nina Obljen Koržinek ve Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska Stoyçevska arasında 2022 – 2025 kültürel iş birliği programı imzalandı.

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska Stoyçevska, kültürel iş birliği programı imzalanması sonrasında yaptığı açıklamada, bunun iki ülke ve kültür arasındaki dostluk geleneğini sürdürdüğünü söyledi.

Hırvat ve Makedon kültürünün “birbirlerini iyi tanıdığını” çünkü on yıllardır birlikte çalıştıklarını, birbirlerini takip ettiklerini ve birbirlerini tamamladıklarını kaydeden Stoyçevska, 1995 yılında kurulan bölümler arası programların zenginleştirildiğini ve sanatın her alanında yeni, gelişmiş, modern iletişim modelleri ve projeler aldığını vurguladı.

Güvene dayalı dürüst ilişkiler beslediklerini ifade eden Stoyçevska, güçlü bağların ve desteğin Kuzey Makedonya’nın Avrupa perspektifiyle karşı karşıya olduğu bir zamanda özellikle önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Makedonya Kültür ve Tanıtım Merkezi’nin Hebrangova Caddesi’nde açıldığını anımsatan Stoyçevska, kültür merkezinin açılmasının ilişkilerinde topluluk temsilcilerinin büyük payı olan iki ülkeyi daha da yakınlaştırdığını ve Zagreb’deki Makedonya kültür merkezinin sanat için yeni bir yuva ve yeni dostluklar için bir yer olacağını belirtti.

Read Previous

AB, enerji kriziyle mücadele için K. Makedonya’ya 80 milyon euro hibe etti

Read Next

Pendarovski: Anayasa değişikliği süreci aceleye getirilmemeli