Pendarovski: Anayasa değişikliği süreci aceleye getirilmemeli

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, ülkenin AB üyelik süreciyle ilgili gerçekleştirmesi gereken anayasa değişikliklerinin aceleye getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Sitel TV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Bulgarları Anayasa’ya dahil edecek anayasa değişiklikleri sürecinde acele edilmemesi gerektiğine inandığını söyledi. Tarama sürecinin bitmesine 14 ay olduğunu anımsatan Pendarovski, “O zamana kadar, gerekli reformlar açısından bir şeyler tespit edip düzeltebiliriz ve bu süreç sona erdiğinde, gerekli üçte iki çoğunluğa sahip olunup olunmadığına bakılmalı.” dedi.

Pendarovski, “Bence bu süreçte nereye vuracağımızı düşünmeden kafa önde gitmemek çok önemli. Ne tesadüfen, ne vatandaş olarak, ne de cumhurbaşkanı olarak Prespa anlaşmasının kabulüne benzer süreçleri görmek istemem.” ifadelerini kullandı.

Pendarovski, Hükümete ve kamuoyuna tavsiyesinin, bir planla ilerlemeleri ve süreci aceleye getirmemeleri olduğunun altını çizdi.

Muhalefetin yeni bir müzakere çerçevesi veya Prespa Anlaşması’nın iptali için mücadele edeceklerine dair iddialarının gülünç olarak nitelendiren Pendarovski, “Bu küçük çocuklar için bir hikaye. Prespa’yı veya yeni çerçeveyi görüşeceğiz. Uluslararası ilişkiler ve müzakereler hakkında az bir şey biliyorusam ve 2001’deki Çerçeve Anlaşmadan bu yana çok şey oldu, bunun imkansız olduğunu iddia ediyorum. Sadece ülkenin ismi ABD, Fransa, Almanya, Çin, Rusya olsaydı o zaman mümkün olurdu.” diye konuştu.

Read Previous

Hırvatistan ve K. Makedonya kültürel işbirliği programı imzaladı

Read Next

Fırça ustası Remzija, unutulmaya yüz tutan zanaatını Saraybosna’da yaşatıyor