AB, enerji kriziyle mücadele için K. Makedonya’ya 80 milyon euro hibe etti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te resmi temaslarda bulundu.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Başbakan Kovaçevski, “Avrupa Birliği, Kuzey Makedonya’ya enerji kriziyle başa çıkabilmesi için mali destek verecek. İlk dilim, yıl sonuna kadar ülkede bütçe desteği için kullanılacak olan 80 milyon euro tutarında.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı, Avrupa Maliye Komiserleri düzeyinde ve Avrupa Enerji Komiserleri düzeyinde konuştuklarını söyleyen Kovaçevski, “Komisyon başkanının dediği gibi ilk yardım dilimi, yıl sonuna kadar ülkede bütçe desteği için kullanılacak 80 milyon euroluk bir hibe. Böylece, önümüzdeki iki ay içinde tüm formaliteler tamamlanmış olacak ve şimdiden Ocak ayından itibaren bütçe desteği için fonları çekebileceğiz.” diye konuştu.

Kovaçevski, “Bu, en zor aylar olan Ocak, Şubat, Mart aylarındaki mali kaynakların enerji kriziyle başa çıkmak için, Hükümet tarafından Parlamentoya girecek bütçenin yakında onaylanacak olan 2023 Bütçesi ile öngöreceği amaçlar için kullanılabilecek anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bunun tek yardım olmayacağının altını çizen Kovaçevski, daha sonra, Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in de duyurduğu gibi, yalnızca hibelerde değil, aynı zamanda gaz bağlantısı için sermaye projelerinin finansmanı ve yeni elektrik arzı kaynakları sağlamak için bölgesel yardımlarda da yeni yardımlar değerlendirildiğini belirtti.

Read Previous

Fransa’da camiye saldırı tehdidinde bulunan kişiye 8 ay hapis

Read Next

Hırvatistan ve K. Makedonya kültürel işbirliği programı imzaladı