Haraçina Belediyesi “güvenlik nedenleriyle” bugün çalışmayacak

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki ilçe belediyesi olan Haraçina Belediyesi, “güvenlik nedenleriyle” bugün çalışmayacaklarını açıkladı.

Haraçina Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Vatandaşlara hizmet ve yasal zorunlulukları yerine getiremeyeceğimiz için üzgünüz ancak bu tedbir daha çok belediye idaresindeki çalışanların yanı sıra Belediyeye yönelen vatandaşların da can güvenliği nedeniyle alındı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, bu kararın “belediye yönetimi çalışanları ve Belediye Başkanı Rıdvan İbrahimi’nin can güvenliğinin ikinci kez ihlal edilmesinden sonra alındığı” belirtildi.

Böyle bir karar bizim irademize ve arzularımıza aykırıdır, ancak kaçınılmazdır, denilen açıklamada, yerel özyönetimin işleyişi için bir sonraki çözüm hakkında vatandaşların derhal bilgilendirileceği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, Haraçina Belediye Başkanı Ridvan İbrahimi’yi tehdit eden 69 yaşındaki R.A.’yı gözaltına alarak ifadesini aldı.

Ibrahimi’ye göre tehditler “arazi kullanım hakkı verme meselesiyle bağlantılı olarak” yapıldı.

İçişleri Bakanlığı, tutuklu hakkındaki dosyanın belgelenmesinin ardından Ceza Kanunu’nun 144. maddesinin 4. fıkrası uyarınca “güvenliği tehlikeye atma” suçundan tutanak tutulacağı ve mahkemeye sevk edileceği bildirildi.

Read Previous

Bosna Hersek, “Kapija” katliamı kurbanlarını anıyor

Read Next

Spasovski: Bölgede hibrit tehditler için yeni protokoller benimseyen tek ülkeyiz