Bosna Hersek, “Kapija” katliamı kurbanlarını anıyor

Bosna Hersek’in kuzeydoğusundaki Tuzla şehrinde 25 Mayıs 1995 tarihinde Sırp kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen “Kapija” (Kapiya) katliamının kurbanları, olayın yıl dönümünde anılıyor.

Katliamın yıl dönümü vesilesiyle bugün Bosna Hersek Federasyonu entitesinde yas ilan edilerek bayraklar yarıya indirildi. 

1995 yılında dönemin Bosna Sırp Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Novak Djukic’in (Novak Cukiç) emri ile Sırp kuvvetlerinin “Kapiya” meydanını bombalaması sonucu, 71 kişi hayatını kaybetmiş, 120’den fazla sivil yaralanmıştı.

Tuzla’da eskiden şehrin doğu girişi olması nedeniyle “Kapija” (Kapı) olarak adlandırılan meydanda yaşanan katliamın birinci dereceden azmettiricisi olan Djukic, 2009 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen 2014 yılında tekrar yargılanmak üzere tahliye edildikten sonra Sırbistan’a kaçtı.

Tuzla’da sivillere karşı işlenen en ağır suçlardan biri olan katliamın suçlusu, Bosna Hersek mahkemesinin taleplerine rağmen Sırbistan tarafından cezaya tabi tutulmadı.

Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) Başbakanı Nermin Niksic, katliamın yıl dönümü vesilesiyle Sırbistan’a çağrıda bulunarak Djukic’in Bosna Hersek’e teslim edilmesi talebinde bulundu.

1995 yılına kadar Tuzla’da “Gençlik Günü” olarak kutlanan 25 Mayıs tarihi, 71 gencin öldürüldüğü katliamın ardından acı bir kimlik kazandı.

Şehir sakinleri, bu sabah Kapija meydanındaki anıt ile katliam kurbanlarının kabirlerine çiçek ve çelenker bıraktı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa’ya baskın

Read Next

Haraçina Belediyesi “güvenlik nedenleriyle” bugün çalışmayacak