“Fethin simgesi” Kuşlat Camisi’nin Hikayesi Film Olacak

Osmanlı askerlerince Bosna’nın fethi sırasında inşa edilen, 1993’te Sırplar tarafından yakıldıktan sonra 2013 yılında yenilenerek yeniden ibadete açılan Kuşlat Camisi’nin hikayesi kısa film olacak.

Bosna Hersek’in kuzeydoğusundaki Zvornik şehri yakınlarında, Osmanlı askerlerince Bosna’nın fethi sırasında inşa edilen Kuşlat Camisi’nin hikayesi kısa film olacak.

Bölgeye hakim bir tepenin zirvesinde, kartal yuvasını andıran bir konuma sahip asırlık cami, 1993 yılında Sırplar tarafından yakıldıktan sonra 2013’te yenilenerek ibadete açılmıştı.

“Fethin simgesi” olarak nitelendirilen tarihi caminin hikayesini anlatacak “Cumadan Cumaya Kuşların Namaz Kıldığı Yer: Kuşlat Camisi” isimli kısa filmin senaristlerinden Muhammed Berbiç yaptığı açıklamada, bu özel cami hakkında bir film çekmeyi uzun zamandır planladıklarını söyledi.

Kuşlat Camisi’nin hikayesine dair film yapma fikrinin senaryoyu birlikte yazdığı Azir Şabiç’ten çıktığını anlatan Berbiç, gerek konumu gerekse hikayesiyle herkesin ilgisini çeken bu camiyi kısa film yoluyla tanıtmayı amaçladıklarını ifade etti.

Filmde Evliya Çelebi de canlandırılacak

Berbiç, filmdeki ana karakterin adının “Adil” olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Kahramanımız Adil, Kuşlat Camisi’ne orman yolunda yürüyerek ulaşıldığını ve burada yılda sadece bir kez cuma namazı kılındığını işitir. Yılda bir kez namazın kılındığı o cuma günü, camide ezanı okuyan ve Müslümanları namaza çağıran kişi olmak ister. Adil’in bu dileği, sürekli bu camiye gelen dervişlere, kuşlara ve evliyalara dair hikayeleri anlattığı bir grup arkadaşı ile camiye geldiğinde gerçek olur. Adil’in bu hikayesine Evliya Çelebi gibi tarihi kişileri de kattık.”

Filmde rol alacak isimlerden biri olan Zvornik İslam Birliği Meclisi Başkanı Mustafa Muharemoviç de tarihi caminin Osmanlı askerlerinin ibadet yeri ihtiyacını karşılamak için yapıldığını anımsatarak, caminin 1833 yılında halkın da ibadetine açıldığını ancak şehir merkezindeki cami sayısının artmasıyla insanların artık dağa çıkmadığını anlattı.

Bosna’daki savaş sırasında camide sadece cuma ve bayram namazlarının kılındığını söyleyen Muhameroviç, bugün ise camide biri ramazan ayının son cuma namazı olmak üzere yılda üç kez cuma namazı kılındığını dile getirdi.

Kuşlat Camisi

Bosna Hersek’teki en eski camilerden biri olarak gösterilen ve 1460-1480 yıllarında Osmanlı askerlerince inşa edilen Kuşlat Camisi, Bosna’daki savaş sırasında, Sırplar tarafından yakıldıktan sonra, 2013 yılında yenilenerek yeniden ibadete açıldı.

Bulunduğu konum itibarıyla görenleri hayrete düşüren cami, Konyeviç Polye ile Zvornik arasındaki bir dağın zirvesinde, yaklaşık bin metre yükseklikte bulunuyor. Camiye sadece ormanlık alandan, patikalardan geçerek yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından ulaşılabiliyor.

 

Kaynak: AA

Read Previous

Yerli Halktan Göçmenlere Kötü Muamele

Read Next

BM Kosova-Sırbistan Görüşmelerinden Memnun

47 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *