BM Kosova-Sırbistan Görüşmelerinden Memnun

BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan BM Kosova Geçici Yönetim Misyonu Başkanı Zarif, Kosova ve Sırbistan arasında devam eden görüşmelerle ilgili memnuniyetini dile getirdi.

15 üye ülkeden oluşan BMGK üyelerinin katıldığı toplantıda, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Nisan-Temmuz 2015 tarihleri arasında Kosova’daki genel durumu içeren raporu ele alınırken, UNMIK Başkanı Farid Zarif üye ülke temsilcilerine brifing verdi.

Konuşmasında,  Kosova ve Sırbistan ile uluslararası toplumun Avrupa Birliği diyaloğunu kolaylaştırıcı büyük adımlar attıklarını bildiren Zarif, göreve geldiği 2011’de bölgede gerginliğin çok yüksek olduğunu ve 4 yıl içinde durumda büyük bir değişiklik yaşandığını kaydetti.

Zarif, 25 Ağustos’ta üst düzey yetkililerin tekrar bir araya geleceğini belirterek, var olan diyaloğun zor konularda da devam edeceğine ilişkin umutlu olduğunu ifade etti. Zarif, öne çıkan sorunları “Kayıp kişiler ve ailelere tazminat verilmesi, ulaşım ve ticari bağların canlandırılması, mülk, mültecilerin ve ülke içinde yerinden olmuş kişilerin geri dönüşü ve yerleşimi ile Ortadoks Kilisesi’nin statüsü” olarak sıraladı.

Konsey’in Kosova toplantısına, Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi ile Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic de katıldı.

Genel Sekreter Ban en son Kosova raporunda, Belgrat ve Piriştine’nin aralarındaki Avrupa Birliği diyalog sürecinin devam konusunda gösterdikleri çabaya övgüde bulunurken, Kosova meclisindeki eski bir paramiliter örgüt olarak kabul edilen Kosova Kurtuluş Ordusu’nun sorgulanması amacıyla özel mahkeme kurulmasıyla ilgili yasa değişikliğinin kabul edilmemesinden hayal kırıklığı yaşadığını ifade etti.

Ban, raporunda ayrıca, gençlerin radikalleşme ve şiddete yönelik eğilimleri konusunda endişelerini dile getirdi. Raporda Kosova Özel Savcılığının 32 kişinin terör suçu işlediği, özellikle Suriye’de DAEŞ’e yardım ettiği veya katıldığı iddiasına da yer verildi.

Taçi’nin de katıldığı Konsey’inKosova ile ilgili en son toplantısı 26 Mayıs’ta gerçekleştirilmişti. Yasa dışı göçmenler ve savaş suçlarının soruşturulması için özel mahkeme kurulması toplantıda görüşülen konular arasında yer almıştı.

UNMIK’te görev değişikliği 

BM  Genel Sekreteri Ban Ki-mun Afgan diplomat Farid Zarif’in yerine yine aynı ülkenin diplomatı Zahir Tanin’i UNMIK’ın başına Özel Temsilci olarak atamıştı. Tanin görevi 31 Ağustos’ta devralacak.

 

Kaynak: AA

Read Previous

“Fethin simgesi” Kuşlat Camisi’nin Hikayesi Film Olacak

Read Next

Somali’de Askeri Eğitim Merkezine Saldırı: 11 ölü

One Comment

  • I’ve been troubled for several days with this topic. safetoto, But by chance looking at your post solved my problem! I will leave my blog, so when would you like to visit it?

Leave a Reply

Your email address will not be published.