Somali’de Askeri Eğitim Merkezine Saldırı: 11 ölü

Somali’nin güneyindeki Cubaland bölgesinin başkenti Kismayo’da bir askeri eğitim merkezinin hedef alındığı intihar saldırısında 11 kişinin öldüğü bildirildi.

Kismayo emniyet yetkilisi Ahmed Hasan, bir intihar eylemcisinin, kullandığı bomba yüklü aracı patlatması sonucu çoğu asker 11 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını belirtti. Yaralıların olay yerine ulaşan ambulans ve diğer araçlarla çevre hastanelere nakledildiğini aktaran Hasan, yaralılardan birçoğun durumunun ağır olduğunu ve ölü sayısının artabileceğini belirtti. Hasan, patlamanın ardından askeri eğitim merkezinde büyük çapta hasar oluştuğunu da kaydetti.

Görgü tanıkları da çok güçlü olduğunu belirttikleri patlamanın sesinin çevre mahallelerden de işitildiğini ve hedef alınan askeri merkezden hala dumanların yükseldiğini anlattı.

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, patlamanın meydana geldiği sırada söz konusu askeri eğitim merkezinde Cubaland güçlerinin yanı sıra Kenyalı eğitmenlerin de bulunduğunu belirtti.

Saldırının sorumluluğunu Eş-Şebab örgütü üstlendi. Örgüte ait internet sitesinde yer alan açıklamada, “saldırının hedefine ulaştığı ve askeri birliklerin büyük kayıp verdiği” ileri sürüldü.

 

Kaynak: AA

Read Previous

BM Kosova-Sırbistan Görüşmelerinden Memnun

Read Next

Bulgaristan “altın göl”den En Fazla Gurbetçi sezonunda kazanıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *