“Enerji çeşitliliği için Azerbaycan ile işbirliği sadece Bulgaristan için değil, tüm Avrupa için kilit önemdedir”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’ı ziyarette bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile yaptığı görüşmede Bulgaristan ile Azerbaycan arasında enerji, ulaşım, bilgi ve iletişim teknolojileri de dahil olmak üzere ortak çıkar alanlarında stratejik diyaloğun geliştirilmesi konusunu ele aldı.

Ziyaret, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümü arifesinde gerçekleşti.  Radev ve Bayramov, dostane ikili ilişkilerin yanı sıra Bulgaristan ile Azerbaycan arasındaki stratejik ortaklığın iş birliğini derinleştirmek için iyi bir temel oluşturduğu konusunda hemfikirdiler.

Bulgaristan, Azerbaycan’ı bir dizi ticari ve ekonomik iş birliği alanında güvenilir bir ortak olarak kabul ediyor. İkili, ortaklığın derinleştirilmesi için özellikle umut verici alanlar olarak ulaşım, bilgi ve iletişim teknolojileri, turizm, eğitim sisteminde değişim alanlarını belirledi. Görüşmede enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesini hızlandırmak açısından sadece Bulgaristan için değil, tüm Avrupa için kilit öneme sahip olan enerji alanında ikili iş birliğinin genişletilmesine özel önem verildi. Bakan Bayramov, Cumhurbaşkanı Radev’i ülkesinin alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve elde edilmesine yönelik faaliyetleri hakkında bilgilendirdi. Azerbaycan şirketlerinin ülkemizdeki evlerin gazlaştırılmasına katılma olasılığı da görüşmenin konusu oldu.

Güney Kafkasya’daki durum da konuşulan konular arasındaydı. Cumhurbaşkanı, bölgede istikrar ve barışın tesis edilmesi için ancak diplomasi yoluyla sürdürülebilir ve geri dönüşü olmayan sonuçların elde edilebileceğine dikkat çekti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Küresel jeopolitik hareketliliğin Balkanlar’a etkisi

Read Next

UKIM sendikası maaşların yükseltilmesini talep ediyor