UKIM sendikası maaşların yükseltilmesini talep ediyor

Kuzey Makedonya’nın en önemli üniversitesi konumundaki Aziz Kiril Metodiy Üniversitesi Sendikası, çalışanlara maaşların yükseltilmesi için protestolara katılım gösterilmesi çağrısında bulundu.

Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Sendikalar Birliği, çalışanları, öğretim ve öğretim dışı kadrosuna bugün Rektörlük önünde bir uyarı protestosu yaparak maaşlarının artırılmaması ve Toplu Sözleşme’nin imzalanmaması nedeniyle memnuniyetsizliklerini dile getirmeleri çağrısında bulundu.

Üniversite sendikası tarafından yapılan açıklamada, “Yetkili mercilerin Üniversiteye yönelik cahil tavrına ve ücret artışı taleplerimizin yerine getirilmesi için UKİM Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmamasına isyanımızı ve memnuniyetsizliğimizi hep birlikte dile getirelim.” ifadelerine yer verildi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, protesto çağrılarına Eylül ayından itibaren daha yüksek maaşlar için bütçe sağlandığı yanıtını verdi ve Haziran sınav dönemini aksatmama uyarısında bulundu.

Şakiri, “Ek bütçede bir önceki bakan tarafından bir prosedür başlatılmış, yükseköğretimde de yüksek maaşlar için fon sağlanmaktadır. İlk gün barışçıl bir protesto yapacaklarını açıkladılar, sonra önümüzdeki hafta Haziran sınav döneminden önce öğrencilerin etkilenmemesi ve bu süreci anlamak için bir toplantı yapılmasını bekliyorum.” diye konuştu.

Read Previous

“Enerji çeşitliliği için Azerbaycan ile işbirliği sadece Bulgaristan için değil, tüm Avrupa için kilit önemdedir”

Read Next

Atatürk’ün Sofya yıllarını anlatan belgesel Brüksel’de gösterildi