En mutlu ülke Danimarka, Makedonya 157 ülke arasında 95.sırada

Columbia Üniversitesi’nin Yeryüzü Enstitüsü ile Sürdürülebilir Gelişim Çözümleri Ağı’nın birlikte hazırladığı rapora göre, dünyanın en mutlu ülkesi Danimarka. İskandinav ülkesini İsviçre, İzlanda, Norveç, Finlandiya ve Kanada takip ediyor. Makedonya ise 157 ülke arasında 95. sırada. Rapora göre Balkan’ların en mutsuz vatandaşları olarak zireveye yerleşti.

65 sayfalık rapora göre en az mutlu ülkeler Suriye, Afganistan ve Sahra altı Afrikası ülkeleri olarak sıralandı. En mutsuz ülke Burundi. Onu Suriye, Togo, Afganistan, Benin, Ruanda, Gine, Liberya, Tanzanya ve Madagaskar izliyor.

Burundi - Dünyanın en mutsuz ülkesi
Burundi – Dünyanın en mutsuz ülkesi

Raporda geçen yıl ilk sırada İsivçre bulunuyordu. Bu yıl Danimarka birinci sıraya yerleşti ancak ilk 10’daki ülkeler değişmedi.

Balkanlar gelince Slovenya’daki insanlar en mutlu (63.ci sırada), ardından Hırvatistan (74), Kosova (77), Sırbistan (86), Bosna-Hersek (87), Karadağ (88) takip ederken, Makedonya vatandaşları ise Balkanlar’ın en mutsuzları olarak 95.ci sırada yer alıyor.

Raporda, bir ülkede yaşayanların mutluluğu , ortalama gelir, ortalama yaşam süresi, sağlık, sosyal yardım, sıkıntılı dönemlerde yardım istenebilecek kişilerin varlığı, iş, hayati kararlar verirken özgürlük ve son bağışlara göre belirlenen cömertlik gibi kıstaslarla ölçüldü.

BM Genel Sekeretei Ban ki-Moon’un danışmanı Prof. Dr. Jeffrey Sachs, raporu “Böyle bir rapor sadece yoksul ülkelere değil, herkese bir mesaj. Mutlu yaşamanın pahalı olmayan yollarının olduğunu gösteriyor” dedi.

AB’nin önemli ülkelerinden İngiltere 23, Fransa 32 ve İtalya ise 50. sırada.

Read Previous

AB: Cumhurbaşkanı İvanov, ülkedeki demokrasinin gerilemesine değil, aksine güçlendirilmesi için çalışması gerekiyor

Read Next

‘Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi’ Viyana’da açıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *