AB: Cumhurbaşkanı İvanov, ülkedeki demokrasinin gerilemesine değil, aksine güçlendirilmesi için çalışması gerekiyor

Avrupa Komisyonu, Anayasa Mahkemesi’nin, Makedonya Cumhurbaşkanı’na seçimlerde suç işlemiş hükümlülerin af etme hakkını iade etmesi kararına tepki gösterdi. Avrupa Birliği’ne göre sözkonusu kişilerin ceza almaması kabul edilemez.

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin almış olduğu kararın, Makedonya parlamentosu ve siyasi partilerin Özel Yetkili Savcılığın kurulması yönünde aldıkları karara aykırı olduğunu vurguladı.

Kocijancic, “Özel Yetkili Savcılığın önceki seçimler dahil olmak üzere, seçimler esnasında suç işleyenleri kovuşturması gerekiyor” dedi.

maja-kocijancic

Avrupa Birliği, Makedonya Cumhurbaşkanı’nın ülkedeki demokrasinin gerilemesine değil, aksine güçlendirilmesi için çalışması gerektiğinin altını çizdi.

AB sözcüsü Kocijancic, “Şimdi seçimlerle ilgili suçlar af edilebilir. Böyle bir kararın verilmesi şimdiki ve ilerideki cumhurbaşkanların elinde olacak. Beklentimiz bu kararın demokrasinin gerilemesi için değil, tam aksine güçlendirilmesi için kullanılması” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Türkiye dünyayı yirmiye katladı

Read Next

En mutlu ülke Danimarka, Makedonya 157 ülke arasında 95.sırada

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *