‘Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi’ Viyana’da açıldı

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in resimlerinin yer aldığı “Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi”, Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği’nin (UKSD), Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle Avusturya’nın başkenti Viyana’da sanatseverlerle buluştu. 

Viyana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sergi açılışında konuşan Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş, 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in eskizlerinin yer aldığı “Eskizlerden Yağlıboyalara Sultan Abdülaziz Sergisi”nin Viyana’da sergilenmesinin önemine değindi.

“Sanatçılarımız bir arada çalışmış”

Açılışa katılan Polonya Viyana Büyükelçisi Artur Lorkowski AA muhabirine yaptığı açıklamada, sergide Polonyalı ressam Chlebowski’nin çizdiği Sultan Abdülaziz’in portresinin yer aldığını hatırlatarak, “Ortalama bir Viyanalıya Türkiye ve Polonya’yı sorsanız, aklına gelen ilk cevap, ‘Viyana Kuşatması’ geliyor. Polonya ve Türkiye olarak geçen sene diplomatik bağlantılarımızın 600. yılını kutladık. Bu sergiyle Türkiye ile sadece diplomatik bağlarımızın olmadığını, aynı zamanda sanatçılarımızın da bir arada çalıştığını görmüş oluyoruz. Sergiyi düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum.”

thumbs_b_c_2022e8c5fe11a18104cf28cccdf262ba

UKSD Derneği Başkanı Mustafa Hilmi Baş da, “Sergimizin Viyanalı kültür ve sanat insanlarının belleğinde olumlu izler bırakmasını umuyoruz” dedi.

Viyana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mevlüt Bulut, UKSD ve Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile çalışmalar yapmaktan mutluluk duyduklarını aktararak, “Bugün bu serginin açılışını merkezimizde yapmaktan gurur duyuyoruz. 32. Osmanlı padişahı Abdülaziz’in öncesinde Fransa, sonrasında Londra, sonra da Viyana’ya gelmesi hasebiyle bizim için çok anlamlı bir sergi” diye konuştu.

“Padişahın diğer eskizlerini bulmak sanat tarihçilerimizin işi”

Sergi küratörü Mehmet Lutfi Şen ise, Abdülaziz’in büyük bir ressam olduğu düşüncesini paylaşarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Abdülaziz, Batılı anlamda Türk resminin tarihini değiştiriyor. Şeker Ahmet Paşa’dan 60-70 yıl önce benzerleri dünyanın büyük ressamlarında görülebilecek çalışmalar yaptığı görülüyor. Sergideki eskizleri Leonardo da Vinci, Michelangelo ile karşılaştırabilecekleri düzeyde eserler.”

Sergi, 30 Mart’a kadar görülebilecek.

Kaynak: AA

Read Previous

En mutlu ülke Danimarka, Makedonya 157 ülke arasında 95.sırada

Read Next

Devlet Seçim Komisyonu raporu: Şüpheli seçmen sayısı yaklaşık 500 bin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *