Eğitim ve Bilim Bakanlığı, eğitimde dijitalleşme için Estonya’dan uzman desteği alacak

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, eğitimde dijitalleşmenin geliştirilmesi için Estonya’dan uzman desteği alacak.

Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska, bugün Estonya’dan bir heyet, Avrupa İşleri Sekreterliği ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği temsilcileriyle, Estonya tarafından desteklenen bir proje aracılığıyla eğitimin dijitalleştirilmesi ve dijital becerilerin geliştirilmesi alanında planlanan faaliyetleri görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi.

Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kuzey Makedonya’da dijitalleşmeyi desteklemeyi amaçlayan Avrupa İşleri Sekreterliği tarafından başlatılan proje, Hükümetin eğitimin dijitalleştirilmesi de dahil olmak üzere Avrupa değerlerini eve getirme önceliklerinin bir parçası.” denildi.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın, projenin ilerideki faaliyetlerini daha etkin bir şekilde planlamak ve tanımlamak için deneyim ve bilgi paylaşımının yanı sıra eğitimde süreçlerin ve hizmetlerin dijitalleştirilmesine ilişkin durum için ilgili bakanlık olarak belirlendiği belirtildi.

Projenin amacının Estonya dijitalleşmesinden en iyi uygulamaları ve deneyimleri paylaşmak olduğu kaydedilen açıklamada, “Proje faaliyetlerinden bazıları şunlardır: Kuzey Makedonya’daki ilgili memurlar ve kurumlar için eğitim ve rehberlik, bir e-devlet çözümünün geliştirilmesi ve uygulanması ve teknik destek ve değişikliklerle yönetim.” ifadelerine yer verildi.

18 aylık bir süre boyunca uygulanacak olan proje, ilgili kurum temsilcileri ve Kuzey Makedonya’dan diğer paydaşlarla toplantılar ve ortak çalıştaylar yoluyla başlayacak.

Read Previous

Osmani: Sırbistan, 90’lı yılların politikasına dönüyor

Read Next

Gostivar Belediye Başkanı Taravari’den Türk öğretmenlerin protestosuna destek