Gostivar Belediye Başkanı Taravari’den Türk öğretmenlerin protestosuna destek

Kuzey Makedonya’nın Gostivar kentindeki düz lisede kapatılan Türk sınıfla ilgili öğretmenlerin eğitim boykotu ve konuyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Gostivarpress’in haberine göre, Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari bugün Gostivar Lisesi’ni ziyaret etti ve sorunun belediyeyle ilgili değil hükümet ve Eğitim Bakanlığı ile ilgili olduğunu söyledi.

Arnavutça 9, Türkçe 3 ve Makedonca 2 sınıf açılmasını talep etmelerine rağmen Arnavutça 7 ve Türkçe 2 sınıf açıldığına dikkati çeken Taravari, kapatılan sınıfların geri döndürülmesi için girişimlere devam edeceklerini belirtti.

Kendi yetki alanlarına giren her şeyi yaptıklarını ifade eden Taravari, öğretmenlerin hükümet binası önünde protesto düzenlemeleri halinde kendilerine eşlik edeceğini ifade etti.

Gereken şartları karşılamayan bir takım öğrencilerin olduğunu doğrulayan Taravari, “Bu diğer şehirlerde de böyle. Biz farklı bir şey istemiyoruz, diğer şehirlere izin verilen Gostivar’a da izin verilsin diyoruz. Ne Türkçe, ne Arnavutça ne de Makedonca sınıflarda kapanma olması iyi değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Eğitim ve Bilim Bakanlığı, eğitimde dijitalleşme için Estonya’dan uzman desteği alacak

Read Next

“TEKNOFEST yılmadan azimle çalışan milletimizin asil ruhudur”