Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Sırbistan’ın bölgede çok sayıda hayata mal olan 90’lı yıllardaki politikalarına dönüş yaptığını ileri sürdü. Osmani, Avrupa Birliği’ne Sırbistan ve Kosova arasındaki gerginliği azaltma konusunda adım atma çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Osmani, Facebook’ta yayınladığı açıklamada Kosova’nın Sırbistan plakalı araçlara sınırda geçici Kosova plakası vermeye başlamasına değindi. Brüksel anlaşmasını ihlal eden tarafın Kosova değil Sırbistan olduğunu vurgulayan Osmani, “Kosova, Brüksel’de imzalanan anlaşmayı harfiyyen uygulamış, Sırbistan ise görmezden gelmiştir ve halen uygulamamaktadır” dedi. Araç plakalarına ilişkin anlaşmayı Sırbistan’ın 2016’dan bu yana tek taraflı olarak uygulamadığını söyleyen Osmani, “Sırbistan, Kosova’nın kuzeyinde illegal yapılar yaratıyor, finanse ediyor ve bunlar Sırbistan devletinin komutası çerçevesinde faaliyet gösteriyor. Sırbistan, bu şekilde vatandaşların güvenliği ve bölgenin istikrarını tehdit ediyor” dedi.

Osmani, Sırbistan’ın hiçbir hamlesinin Kosova’nın uluslararası yükümlülükler ve etnik aidiyetine bakılmaksızın tüm vatandaşlarının menfaatleri çerçevesinde hareket etmekten alıkoyamayacağını yazdı.

Osmani, Kosova’nın mütekabiliyet esasları çerçevesinde Sırbistan plakalı araçların dolaşımına müsaade etmemeye başlama kararını, iki ülke arasındaki anlaşmanın süresinin bitmesi sebebiyle aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği’ni Sırbistan’a baskı uygulamaya çağıran Osmani, “Sırbistan’ın Kosova ve bölgedeki istikrarsızlaştırıcı politikası ve sözde “Sırp Dünyası” şeklindeki hegemonyal hedefi, bölgemizde birçok insanın hayatına mal olan 90’lı yılların politikasına geri dönüştür” diye yazdı.

Balkan News

Önceki Haber

Vuçiç’ten Kosova’ya tehdit: Acısız olmayacak

Sonraki Haber

Eğitim ve Bilim Bakanlığı, eğitimde dijitalleşme için Estonya’dan uzman desteği alacak