Dün itibarıyla 24 bin 830 vatandaş cumhurbaşkanı adaylarına destek için imza verdi

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DSK), 25 Şubat 2024’ten itibaren web sitesinde, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adayı için girişimde bulunan her bir dilekçe sahibinin toplanan imza sayısına ilişkin günlük bilgi paylaşımında bulunuyor.

Devlet Seçim Komisyonu’nun (DSK) yayımladığı son verilere göre, dün itibarıyla toplam 24 bin 830 vatandaş devlet başkanlığına yönelik dilekçelere imza attı. DSK’nın yayımladığı verilere göre şu ana kadar hiçbir cumhurbaşkanı adayı vatandaşlardan gerekli 10 bin imzayı toplayamadı.

DSK’nin verilerine göre Demokratik Bütünleşme Birliği’nin (BDİ) adayı Buyar Osmani 8 bin 560 imzayla en çok imzaya sahip. Listenin ikinci sırasında toplanan 5.923 imzayla ZNAM lideri Maksim Dimitrievski yer alıyor. Levica partisinin desteklediği aday Bilyana Vankovska-Cvetkovska 4 bin 478, GROM adayı Stevço Yakimovski ise 3 bin 91 imza topladı.

Cumhurbaşkanlığı için 11 adaydan oluşan listedeki diğer isimlerin hepsinin daha az imzası var: Arnavut muhalefet bloğu “VLEN”in adayı Arben Tarvari’nin 1.645 imzası, Velo Markovski’nin 433 imzası, Boşnak Demokrat Birliği tarafından desteklenen Mersiha Smailović’in 523 imzası var. Gyorgi Manaskov – 93, Zorica Cvetkovska – 74, Bay Poposki 10 imza. SEC verilerine göre bu üç gün içerisinde aday Tome Nikoloski için tek bir imza bile alınmadı.

23 Şubat’ta başlayan imza toplama süreci her gün sabah 08.00’den akşam 20.00’ye kadar kesintisiz olarak devam edecek ve son gün olan 8 Mart’ta gece yarısına kadar çalışacak.

İmza toplama işlemi, DSK’nin 34 yerel yönetimin genel merkezinde bulunan tüm bölge birimlerinde ve ofislerinde ve yetkili noterler önünde gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanlığı aday listesini sunan kişinin bir seçmen grubu olması durumunda, Seçmen Listesindeki kayıtlı seçmenlerden en az 10 bin imza toplanması gerekirken, cumhurbaşkanı adayı listesini sunan kişinin milletvekili olması durumunda, Milletvekillerinden en az 30 imza toplaması gerekiyor.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Traykovski’nin ölümünden 20 yıl geçti

Read Next

“Ukrayna’daki savaşın sonucu gelecekte uluslararası ilişkileri etkileyecek”